PARTNER PORTALU
  • BGK

Tramwaje Śląskie z dofinansowaniem na inwestycje w 10 miastach Górnego Śląska i Zagłębia

  • MIW    11 grudnia 2017 - 14:13
Tramwaje Śląskie z dofinansowaniem na inwestycje w 10 miastach Górnego Śląska i Zagłębia
Dzięki dofinansowaniu Tramwaje Śląskie kupią 45 nowych pojazdów (mat. Tramwaje Śląskie)

Tramwaje Śląskie podpisały dziś (11.12) z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie pierwszego etapu projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury transportowej w 10 miastach Górnego Śląska i Zagłębia. W ramach przedsięwzięcia spółka kupi również 45 nowych pojazdów.




• Pierwszy etap projektu warty jest niemal 767 mln zł. Ponad połowa z tej kwoty (393 mln zł) stanowić będzie dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

• Przedsięwzięcie obejmuje 26 inwestycji w infrastrukturę – 24 z nich to przebudowy już istniejących torowisk, 2 natomiast dotyczą budowy zupełnie nowych odcinków (w Sosnowcu oraz w Katowicach).

• Inwestycje w infrastrukturę prowadzone będą w Będzinie, Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Zabrzu.

- To jeden z najważniejszych dni w historii spółki. Te środki pozwolą znacząco poprawić jakość komunikacji miejskiej w regionie. Wpłyną też na jej wizerunek – mówi podczas podpisania umowy w katowickim urzędzie wojewódzkim Bolesław Knapik, prezes zarządu Tramwajów Śląskich.

Czytaj: Nowe linie tramwajowe: Miasta w całej Polsce chcą budować

Jak powiedział uczestniczący w uroczystości Witold Słowik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju o ile dzięki przeprowadzonym w ostatnich latach inwestycjom stan infrastruktury drogowej w miastach aglomeracji śląsko – zagłębiowskiej prezentuje się nieźle, to w przypadku transportu publicznego potrzeby są nadal duże. Podkreślił, że w ramach dofinansowanego projektu zmodernizowanych zostanie 38 km linii tramwajowych, a 4 km zostaną zbudowane od podstaw (część z dofinansowanych inwestycji już zostało wykonanych, bądź jest w fazie realizacji, w przypadku kilku innych toczy się postępowanie przetargowe). Jeśli idzie o zakup 45 nowych tramwajów, to rozstrzygnięcie przetargu na wyłonienie tych pojazdów ma nastąpić w styczbiu 2018 roku.

Czytaj: Tramwaje Śląskie ruszają z nowym projektem unijnym wartym ok. 885 mln zł

Witold Słowik zaznaczył ponadto, że dwa kolejne etapy projektu Tramwajów Śląskich znajdują się obecnie w fazie oceny oraz kończenia dokumentacji środowiskowej i jeśli uda się je zrealizować, to dofinansowanie ze środków POIiŚ na ten projekt wzrośnie o kolejne 170 mln zł (jego całkowita wartość sięga 1,08 mld zł). To zaś sprawi, że będzie to jedna z największych inwestycji w dziedzinie transportu miejskiego w Polsce (zakłada modernizację ponad 100 km istniejących torowisk i budowę ok.20 km nowych). Witold Słowik wskazał również na inne, dofinansowane z fundusze POIiŚ inwestycje w transport zbiorowy na terenie województwa śląskiego (m.in. zakup elektrobusów dla Jaworzna oraz autobusów niskoemisyjnych i trolejbusów dla Tychów). Wyraził przekonanie, że dzięki inwestycjom poprawiającym jakość komunikacji publicznej w regionie uda się odwrócić aktualny trend i podróżni wrócą do transportu zbiorowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.