PARTNER PORTALU
  • BGK

Tranów się cieszy. 15,1 mln zł dotacji na inwestycje drogowe

  • aw/PAP    30 października 2015 - 16:17
Tranów się cieszy. 15,1 mln zł dotacji na inwestycje drogowe
To bardzo dobra wiadomość dla finansów miasta - podkreślił prezydent Tarnowa Roman Ciepiela

Tarnów otrzyma 15,1 mln zł dofinansowania na realizację trzech inwestycji drogowych - zdecydował zarząd województwa małopolskiego. Według władz miasta dotacja to efekt zwrotu niemal 13,9 mln zł z funduszy unijnych otrzymanych na budowę łącznika autostradowego.
W maju tego roku tarnowscy radni zgodzili się, żeby urząd miasta zwrócił część unijnej dotacji na budowę łącznika autostrady A4 z powodu prokuratorskiego śledztwa o podejrzenie zmowy cenowej przy tej inwestycji. Zdaniem władz miasta pozwoli to uniknąć konieczności zwrotu całej dotacji.

Problem z unijną dotacją

 Tłumaczyły one, że po zapadnięciu prawomocnych wyroków w sprawie zmowy cenowej lub - co bardziej prawdopodobne - gdy upłynie czas na rozliczenie projektu, istnieje ryzyko, że miasto zostanie wezwane do zwrócenia całej kwoty dotacji wynoszącej 48 mln zł, wraz z odsetkami, które na dzień 1 stycznia 2016 r. będą wynosiły ponad 30 mln zł.

Jak podkreślił w piątek (29 października) prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, decyzja władz województwa oznacza, że przyznana kwota będzie wyższa od sumy zwróconej o 1,2 mln zł. "To bardzo dobra wiadomość dla finansów miasta" - podkreślił.

Tarnowowi przyznano dofinansowanie na wykonaną modernizację układu drogowego, w ramach której zrealizowano trzy inwestycje: budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Kwiatkowskiego i Witosa, rozbudowę ul. Spokojnej na odcinku od ul. Nowodąbrowskiej do ul. Krzyskiej, a także rozbudowę ul. Mickiewicza i Al. Solidarności.

We wrześniu władze miasta poinformowały, że będą domagały się przed sądem pokrycia strat i szkód w wysokości około 39 mln zł wynikłych ze zmowy przetargowej od wykonawców budowy połączenia autostrady A4 z węzłem Krzyż. Chodzi o 25 mln zł z tytułu uzasadnionego podejrzenia zmowy przetargowej oraz niemal 14 mln zł za oddaną dotację unijną udzieloną na budowę łącznika. W śledztwie dotyczącym zmowy przetargowej samorząd ma status pokrzywdzonego.

Dwa postępowania sądowe

Obecnie przed organami wymiaru sprawiedliwości toczą się dwa odrębne postępowania, w których miasto ma status pokrzywdzonego.

Pierwsze dotyczy zmowy cenowej przy budowie łącznika. Śledztwo w tej sprawie prowadzi krakowska prokuratura. Postępowanie dotyczy zmowy firm przy przetargu na budowę połączenia autostrady A4 z drogą wojewódzką 977 w Tarnowie. Łącznie w śledztwie podejrzanych jest 13 osób. Pokrzywdzonym w śledztwie jest gmina miasta Tarnowa, ponieważ chodzi o przetarg organizowany przez Tarnowski Zarząd Dróg Miejskich w Tarnowie. Była to jednostka budżetowa gminy miasta Tarnowa, zlikwidowana uchwałą Rady Miasta ze stycznia 2012 roku.

W toku tego postępowania prokuratura natrafiła na wątek korupcyjny. Przed sądem rejonowym w Brzesku toczy się proces przeciw b. prezydentowi Tarnowa Ryszardowi Ś. oraz pięciu innym osobom. B. prezydent miasta odpowiada za przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 70 tys. zł oraz przekroczenie uprawnień

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.