PARTNER PORTALU
  • BGK

Trasy narciarskie na górze Magurka laureatem konkursu "Polska Pięknieje"

  • PAP    27 maja 2012 - 15:19
Trasy narciarskie na górze Magurka laureatem konkursu "Polska Pięknieje"

Kompleks biegowych tras narciarskich wraz z infrastrukturą, wybudowany na górze Magurka Wilkowicka w Wilkowicach koło Bielska-Białej, został jednym z laureatów konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich".
Konkurs zorganizowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Projekt, który zrealizowała i zgłosiła podbielska gmina Wilkowice, zwyciężył w kategorii "turystyka aktywna".

Zastępca wójta samorządu Aleksander Adamiec ma nadzieję, że laur przyczyni się do promocji tras oraz gminy.

Trasa znajduje się w szczytowych partiach Magurki Wilkowickiej, przy znajdującym się tam schronisku PTTK. Przebiega po malowniczo położonych polanach oraz wzdłuż dróg na grzbiecie pasma górskiego w gminach Wilkowice w powiecie bielskim oraz w gminie Czernichów na Żywiecczyźnie.

Pętla mierzy 3,75 km. Trasa uzyskała homologację Polskiego Związku Narciarskiego oraz Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS na dystansach 3,75 km, 3,3 km, 2,5 km, a także na dystansie sprinterskim - 1 km.

"W Polsce tylko trzy obiekty posiadają homologację FIS, Jakuszyce, Kubalonka i my. Mamy nadzieję, że wyróżnienie sprawi, iż zimą na Magurce odbywało się będzie więcej imprez związanych z narciarstwem biegowym" - powiedział Adamiec.

Gmina kupiła wyposażenie umożliwiające przeprowadzenie zawodów sportowych: namioty techniczne, aparaturę pomiarową i barierki.

Nieopodal schroniska wzniesiono budynek techniczny przeznaczony do obsługi trasy, który przykryto tzw. odwróconym dachem - stanowi on taras widokowy. Z Magurki Wilkowickiej roztacza się piękna panorama Beskidów. Przy dobrej pogodzie widać nawet Tatry.

Kompleks tras - poza zimą - może służyć pieszym turystom i biegaczom przełajowym. Trasy będą ogólnodostępne.

Lekarz i prezes miejscowego klubu Klimczok Bystra Zbigniew Banet powiedział, że to doskonała propozycja dla osób z chorobami układu krążenia.

"Sport bardzo pomaga w rehabilitacji, a spacery na nartach szczególnie" - dodał. Z tras korzystać ma także młodzież z bystrzańskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Budowa tras z zapleczem kosztowała 1,8 mln zł, z czego prawie 1,4 mln zł pochodziło z dotacji UE.

Konkurs "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich" organizuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych przedsięwzięć w dziedzinie rozwoju turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji, które były współfinansowane z funduszy europejskich.

Konkurs został zorganizowany po raz piąty. Napłynęła na niego rekordowa liczba 256 zgłoszeń. Spośród nich kapituła konkursu nominowała 19 projektów do nagród głównych w każdej z siedmiu kategorii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.