PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzeba zwrócić pieniądze unijne

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    15 lipca 2011 - 06:35
Trzeba zwrócić pieniądze unijne

Straciliśmy ok. 40 mln zł unijnych dotacji na programie związanym z wejściem Polski do strefy Schengen. Czy na tym się skończy, czas pokaże, bo kontrolerzy z UE zbadają trzy kolejne wielkie projekty.
Musimy oddać niemal 30 mln zł z dotacji wziętych na rozbudowę i przystosowanie do funkcjonowania w układzie z Schengen Okęcia (dotacja wyniosła niemal 10 mln euro) i modernizację przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce – dowiedział się „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Celnicy zwrócili 1,6 mln euro dotacji 

Ich wydawanie nadzorowali kolejni wojewodowie, a kontrolowali ich urzędnicy z MSWiA. W sumie kara na obydwu projektach wynosi ponad 28 mln zł.

Wśród zagrożonych karami są największe projekty informatyczne finansowane z różnych funduszy Unii Europejskiej. Urzędnicy z Brukseli szczegółowo mogą badać m.in. programy pl.id, e-puap oraz e-zdrowie. Wszystkie są kosztowne i już dawno powinny działać, a warunkiem wydawania unijnych pieniędzy jest efektywność.

Wart ok. 360 mln zł (85 procent wkładu unijnego) przetarg na e-zdrowie ruszył dopiero niedawno, choć środki na ten cel były zarezerwowane od kilku lat.

Czytaj też: E-zdrowie wyjdzie na zdrowie

Inne zagrożenie dotyczy budowanej za 140 mln zł przez resort spraw wewnętrznych platformy e-puap2. Miała pozwolić ludziom na załatwianie przez internet swoich spraw w urzędach. Po pięciu latach budowy niemal nikt z niej nie korzysta.

Czytaj też: Linia Współpracy dla społeczeństwa informacyjnego

Inne problemy związane są z wartym 370 mln zł (85 proc. finansowania z UE) projektem pl.id. Niemal do ostatniej chwili MSWiA obiecywało, że nowoczesnym dowodem elektronicznym będziemy się posługiwać od 1 lipca. W ostatniej chwili znowelizowano ustawę o dowodach osobistych i teraz obowiązuje data lipiec 2013 – wylicza „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Na nowe dowody poczekamy do 2013 roku

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • wawa, 2011-07-15 15:09:52

    Kiedy w końcu przestaniemy płacić za rządzenia baranów z PO PSL .