PARTNER PORTALU
  • BGK

Tylko 8 samorządów dofinansowanych z UE

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    18 stycznia 2012 - 11:20
Tylko 8 samorządów dofinansowanych z UE

Tylko 8 z 26 wielkich inwestycji samorządów i ich spółek ma na razie zagwarantowane unijne dofinansowanie w przedsięwzięciu komunikacyjnym w metropoliach, które znalazły się na liście projektów w programie „Infrastruktura i Środowisko".
Jak donosi "Rzeczpospolita" w sumie jest ich 26 o wartości ok. 16,7 mld zł, z czego unijne dofinansowania mają sięgnąć ok. 7,6 mld zł. Wykorzystywanie tych dotacji dotychczas szło dosyć opornie. Podpisano tylko osiem umów. Ich wartość to ok. 54 proc. puli, czyli mniej niż średnia dla całego programu wynosząca 70 proc. Ale i ten poziom udało się osiągnąć głównie dzięki ogromnej dotacji (prawie 2,8 mld zł) dla warszawskiego metra. Bez tego projektu wykorzystanie spadłoby do ok. 27 proc.

- To zadziwiające, bo zwykle samorządy są liderami w sięganiu po dotacje – komentuje w rozmowie z "Rz" Jerzy Kwieciński, wiceprezes firmy doradczej EuCP.

Specjalista uważa, że ta opieszałość wynikać może ze skali projektów. Muszą być one akceptowane przez Komisję Europejską, a to oznacza niezwykle staranne przygotowanie dokumentacji, zwłaszcza w zakresie wymogów środowiskowych - podaje "Rz".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.