PARTNER PORTALU
  • BGK

Tylko nieliczne samorządy pozyskują środki unijne własnymi siłami

  • Dziennik Gazeta Prawna    25 marca 2015 - 06:59
Tylko nieliczne samorządy pozyskują środki unijne własnymi siłami

Urzędnicy twierdzą, że bez wsparcia nie byliby w stanie pozyskać środków z UE (fot.pixabay.com)

Przy pozyskaniu unijnych funduszy większość samorządów daje zarobić prywatnym firmom.
To już jest trzecia perspektywa finansowa od wejścia Polski do UE, mogłaby się więc wydawać, że urzędnicy samorządowi świetnie się orientują w pisaniu wniosków i zdobywaniu pieniędzy z unijnych funduszy. Nic bardziej mylnego. Z sondy "Dziennika Gazety Prawnej" przeprowadzonej w gminach wynika, że nie zamierzają one rezygnować ze wsparcia prywatnych podmiotów. Nic nie ma jednak za darmo – muszą im za to zapłacić.

Urząd Miejski w Wałbrzychu w ostatnich czterech latach na współpracę z prywatnymi firmami pomagającymi w pozyskaniu pieniędzy z europejskich funduszy wydał blisko 200 tys. zł, co przełożyło się na 109 mln zł unijnego wsparcia. Po zewnętrznych specjalistów przy pisaniu wniosków z chęcią sięgają też inne jednostki. Aneta Cieślak z Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdrój, która na co dzień zajmuje się pozyskiwaniem środków z UE, przyznaje, że jej jednostka korzystała ze wsparcia firmy konsultingowych.

Tymczasem firmy świadczące usługi samorządom zwracają uwagę, że najczęściej korzystają z nich małe gminy. – Nie stać ich na zatrudnienie wysokiej klasy specjalistów. Mogą im zaoferować co najwyżej 2–3 tys. zł na rękę, a to jest za mało – stwierdza Joanna Kasprzak-Dżyberti z firmy Dobry Projekt w Opolu.

Urzędnicy nie widzą w tym nic dziwnego, że korzystają z usług innych podmiotów, choć mają swoich specjalistów. Twierdzą, że bez takiego wsparcia nie byliby w stanie pozyskać środków z UE.

Z sondy "DGP" wynika, że tylko nieliczne samorządy decydują się na pozyskiwanie środków własnymi siłami.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Milena Nowak, 2015-03-25 13:50:59

    Według danych pochodzących z czerwca 2010 roku aż 68% firm korzysta z usług firm konsultingowych przy tworzeniu wniosku o dofinansowanie i ubieganie się o dofinansowanie.