Tylko nieliczne samorządy pozyskują środki unijne własnymi siłami

  • Dziennik Gazeta Prawna
  • 25-03-2015
  • drukuj
Przy pozyskaniu unijnych funduszy większość samorządów daje zarobić prywatnym firmom.
Tylko nieliczne samorządy pozyskują środki unijne własnymi siłami
Urzędnicy twierdzą, że bez wsparcia nie byliby w stanie pozyskać środków z UE (fot.pixabay.com)

To już jest trzecia perspektywa finansowa od wejścia Polski do UE, mogłaby się więc wydawać, że urzędnicy samorządowi świetnie się orientują w pisaniu wniosków i zdobywaniu pieniędzy z unijnych funduszy. Nic bardziej mylnego. Z sondy "Dziennika Gazety Prawnej" przeprowadzonej w gminach wynika, że nie zamierzają one rezygnować ze wsparcia prywatnych podmiotów. Nic nie ma jednak za darmo – muszą im za to zapłacić.

Urząd Miejski w Wałbrzychu w ostatnich czterech latach na współpracę z prywatnymi firmami pomagającymi w pozyskaniu pieniędzy z europejskich funduszy wydał blisko 200 tys. zł, co przełożyło się na 109 mln zł unijnego wsparcia. Po zewnętrznych specjalistów przy pisaniu wniosków z chęcią sięgają też inne jednostki. Aneta Cieślak z Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdrój, która na co dzień zajmuje się pozyskiwaniem środków z UE, przyznaje, że jej jednostka korzystała ze wsparcia firmy konsultingowych.

Tymczasem firmy świadczące usługi samorządom zwracają uwagę, że najczęściej korzystają z nich małe gminy. – Nie stać ich na zatrudnienie wysokiej klasy specjalistów. Mogą im zaoferować co najwyżej 2–3 tys. zł na rękę, a to jest za mało – stwierdza Joanna Kasprzak-Dżyberti z firmy Dobry Projekt w Opolu.

Urzędnicy nie widzą w tym nic dziwnego, że korzystają z usług innych podmiotów, choć mają swoich specjalistów. Twierdzą, że bez takiego wsparcia nie byliby w stanie pozyskać środków z UE.

Z sondy "DGP" wynika, że tylko nieliczne samorządy decydują się na pozyskiwanie środków własnymi siłami.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Według danych pochodzących z czerwca 2010 roku aż 68% firm korzysta z usług firm konsultingowych przy tworzeniu wniosku o dofinansowanie i ubieganie się o dofinansowanie.

Milena Nowak, 2015-03-25 13:50:59 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE