PARTNER PORTALU
  • BGK

Tysiąc umów dla obszarów wiejskich

  • PAP    2 marca 2012 - 13:05

Tysiąc umów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 podpisał samorząd województwa łódzkiego.
Tysięczna umowa dotyczy projektu „Regionalny turniej sołectw”, który ma być realizowany przez ośrodek kultury w Szadku. Poinformowała o tym rzeczniczka marszałka województwa łódzkiego (zabierz głos/oceń marszałka województwa) Joanna Blewąska. Dodała, że w sumie – do tej pory – podpisano umowy na łączną kwotę prawie 509 mln zł. Zawierane one były m.in. na odnowę i rozwój wsi, rozwój usług dla gospodarki i ludności wiejskiej.

Pieniądze otrzymane z Unii Europejskiej samorządy, instytucje kultury czy organizacje pozarządowe przeznaczały m.in. na budowę, remonty i wyposażenie świetlic, budowę obiektów sportowych, parkingów, placów zabaw, chodników. Odnawiano za nie zewnętrzne elewacje budynków sakralnych, a także budowano sieci wodociągowe, kanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków.

Unijne pieniądze pozwoliły również zakupić – dla Kół Gospodyń Wiejskich czy Ochotniczych Straży Pożarnych – stroje ludowe czy instrumenty muzyczne. Według Blewąskiej, „do najaktywniejszych beneficjentów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zalicza się gminę Buczek, Białaczów, Lubochnię, Mniszków, Inowłódz i Drzewicę”.

Tysięczna umowa, którą podpisał samorząd województwa łódzkiego, dotyczy projektu „Regionalny turniej sołectw”, który ma być realizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Szadku. Jego pomysłodawcy chcą poprzez turniej „zwiększyć atrakcyjność i konkurencyjność Ziemi Szadkowskiej oraz regionu województwa łódzkiego na tle Polski”.

Ich zdaniem turniej może stać się wydarzeniem etnograficznym, społecznym, integrującym mieszkańców regionu. W ramach projektu zorganizowane zostaną dwa regionalne turnieje – w 2012 i 2013 roku. Konkursy odbędą się w trzech kategoriach. Sołectwa chwalić się będą obrzędami, potrawami regionalnymi, a także pracami rękodzielniczymi. Do uczestnictwa zaproszone mają być wszystkie sołectwa z terenu Gminy i Miasta Szadek oraz gmin ościennych – Zduńskiej Woli, Zapolic, Zadzimia, Łasku, Wodzierad. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.