PARTNER PORTALU
  • BGK

Uczelnie marnują pieniądze z unijnych dotacji

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    25 marca 2010 - 07:26
Uczelnie marnują pieniądze z unijnych dotacji

Projekty rozwojowe szkół wyższych finansowane przez UE są słabo zarządzane. Uczelnie zawyżają stawki dla wykładowców prowadzących dodatkowe zajęcia.
Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, resort nauki wydał ponad 1,3 mld zł na sfinansowanie projektów uczelni chcących unowocześnić ofertę dydaktyczną. W najbliższych tygodniach podzieli kolejne 700 mln zł. Pieniądze pójdą m.in. na otwieranie nowych kierunków studiów, nauczanie w języku angielskim, staże zagraniczne i udział pracodawców w kształceniu. Zdaniem ekspertów szkoły wyższe źle zarządzają tymi funduszami.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dostrzegło np. dublowanie stanowisk przez osoby sprawujące funkcje kierownicze na wydziałach. Często się zdarza, że kierownik studiów jest kierownikiem projektu, a ponadto prowadzi zajęcia dofinansowywane z funduszy unijnych. W niektórych projektach są aż trzy osoby sprawujące funkcje kierownicze. Zawyżane są koszty zarządu, obsługi administracyjno-technicznej, udostępniania infrastruktury, a także dublowane stanowiska i funkcje. Za dużo unijnych pieniędzy trafia na dodatkowe zajęcia dydaktyczne realizowane przez nauczycieli akademickich w systemie nadgodzin.

Resort nauki zauważa problem przerostu wydatków uczelni wynikających z biurokracji. Leszek Grabarczyk z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej, że resort w ubiegłym roku rozwiązał pierwszą umowę z dużą publiczną uczelnią, w której zauważył nieprawidłowości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.