• PARTNERZY PORTALU

UE da kasę na Łódzką Kolej Aglomeracyjną

Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie dla projektu "Budowa Systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej". ŁKA na produkcję nowoczesnego taboru oraz budowę centrum serwisowego otrzyma 61,1 mln euro z Funduszu Spójności.
UE da kasę na Łódzką Kolej Aglomeracyjną

Wartość całej inwestycji to ponad 113,7 mln euro - poinformowała w piątek rzeczniczka ŁKA Marta Markowska.

Ideą ŁKA jest połączenie Łodzi z miastami i gminami aglomeracji. Pociągi mają kursować na trasach: Łódź Kaliska - Sieradz; Łódź Kaliska - Łowicz; Łódź Fabryczna - Koluszki, a także na odcinku Zgierz - Kutno oraz Łódź Chojny - Łódź Widzew.

Projekt zakłada zakup 20 elektrycznych pociągów oraz budowę nowoczesnego zaplecza technicznego dla taboru. Umowa o jego dofinansowanie podpisana została z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w sierpniu ub. roku, a rok temu wniosek został przesłany do zatwierdzenia przez Komisję Europejską.

Czytaj też: Budują już pociągi dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

Właścicielem spółki Łódzka Kolei Aglomeracyjna jest samorząd województwa łódzkiego. "ŁKA ma być uzupełnieniem transportu kolejowego w Polsce. Jest tym, co województwo może zrobić dla swoich mieszkańców, by zaspokajać ich potrzeby, a regionowi zapewnić możliwość dalszego rozwoju" - przekonuje marszałek województwa Witold Stępień.

Powołanie nowego przewoźnika ma poprawić jakość transportu w regionie i skrócić czas podróży. Pociągi ŁKA mają być pojazdami najnowszej generacji posiadającymi wiele udogodnień - klimatyzację, biletomaty i stojaki na rowery.

Jak zapewnia dyrektor projektu Monika Bąk, jego realizacja przebiega zgodnie z planem i kończy się produkcja pierwszych pociągów. "Po przeprowadzeniu testów, sześć pierwszych pojazdów trafi do Łodzi w kwietniu 2014 roku. Decyzja Komisji Europejskiej to dla mnie potwierdzenie, że projekt jest właściwie realizowany" - podkreśla Bąk.

W październiku rozpoczęto budowę obiektu zaplecza technicznego dla ŁKA, który zlokalizowany będzie w pobliżu stacji kolejowej Łódź Widzew. Prowadzone w nim będą przeglądy techniczne, naprawy oraz prace związane z bieżącym utrzymaniem składów kupionych przez ŁKA. Jego budowa ma się zakończyć w maju przyszłego roku, a cały projekt - w czerwcu 2015 roku.

Zgodnie z porozumieniem podpisanym przez ŁKA z lokalnymi samorządami, miasta i powiaty leżące na trasach Łódź - Łowicz i Łódź - Sieradz mają m.in. uruchomić lokalną komunikację autobusową, która będzie dowoziła pasażerów do przystanków ŁKA. Planują również wprowadzić wspólny bilet aglomeracyjny i wziąć udział w promocji nowego przewoźnika.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE