PARTNER PORTALU
  • BGK

UE dofinansuje gospodarkę wodno-ściekową w zachodniopomorskim

  • PAP    27 czerwca 2013 - 15:38
UE dofinansuje gospodarkę wodno-ściekową w zachodniopomorskim

17 mln zł z funduszy europejskich trafi do Kamienia Pomorskiego i Łobza na Pomorzu Zachodnim na inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekowa. Koszt całkowity tych inwestycji przekroczy 35 mln zł.
W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisano w czwartek umowy w sprawie dofinansowania kolejnych inwestycji, dla których Fundusz jest instytucją wdrażającą.

Jak poinformował prezes regionalnego Funduszu Jacek Chrzanowski, łącznie z podpisanymi w czwartek umowami instytucja ta wdraża 19 projektów o łącznej wartości blisko 750 mln zł, z czego dofinansowanie unijne sięga blisko 500 mln zł.

Dwa nowe projekty dotyczą modernizacji oczyszczalni ścieków w Łobzie i Mokrawicy w gminie Kamień Pomorski.

Jak dodał Chrzanowski, Fundusz obecnie ocenia jeszcze pięć projektów dotyczących m.in. budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w Szczecinie oraz na Pojezierzu Drawskim. Jeden z tych projektów dotyczy ochrony brzegów morskich wybrzeża koszalińskiego, a dwa pozostałe gospodarki odpadami w niektórych gminach, np. należących do Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.

Łącznie wartość wszystkich ocenianych projektów ma przekroczyć 200 mln zł, a dofinansowanie może wynieść nawet blisko 160 mln zł.

Modernizacja oczyszczalni w Kamieniu Pomorskim i systemu odprowadzania ścieków w tamtejszej aglomeracji ma kosztować ponad 23 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie ok. 11 mln zł. Dzięki inwestycji zmieniona zostanie technologia oczyszczania ścieków, co umożliwi usuwanie związków azotu w ściekach oczyszczonych.

Łobeska inwestycja będzie kosztować 12,5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie prawie 6,5 mln zł. Zmodernizowane zostaną istniejące obiekty oczyszczalni oraz wybudowane nowe, w tym reaktor biologicznego przepływowego usuwania związków węgla, azotu i fosforu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.