PARTNER PORTALU
  • BGK

UE dofinansuje instalacje poprawiające powietrze

  • PAP    10 kwietnia 2013 - 18:01
UE dofinansuje instalacje poprawiające powietrze

Unia Europejska dofinansuje ponad 78 mln zł budowę nowych instalacji spalania, odsiarczania spalin czy ograniczających emisję tlenków azotu w trzech elektrowniach i jednej elektrociepłowni - podał w środę resort środowiska.
Projekty mają na celu ochronę powietrza przed zanieczyszczeniami powstającymi w trakcie procesu spalania. Większość przedsięwzięć dotyczy budowy instalacji ograniczających emisję tlenków azotu do powietrza, a jeden - emisję dwutlenku siarki. Resort podkreśla, że m.in. tlenki azotu mają negatywny wpływ na środowisko, przyczyniając się np. do powstawania efektu cieplarnianego i kwaśnych deszczy.

Czytaj też: Dotacje na poprawę jakości powietrza

Wspólnym celem projektów jest redukcja emisji do powietrza tlenków azotów i siarki do poziomu mniejszego niż 200 mg na metr sześc. gazów wylotowych. "Dzięki realizacji inwestycji nastąpi zmniejszenie negatywnego wpływu działalności przedsiębiorstw na środowisko" - wyjaśnia ministerstwo.

Resort poinformował, że dofinansowaniem ze środków UE zostało objętych sześć inwestycji, których koszt całkowity wynosi ok. 424 mln zł. Beneficjentami programu są: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Enea Wytwarzanie S.A. i Dalkia Łódź. Nowe instalacje powstaną w Mazowieckiem (Elektrownia Kozienice), Opolskiem (Elektrownia Opole), w łódzkim (elektrociepłownia w Łodzi) i w Zachodniopomorskiem (Elektrownia Dolna Odra). Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z grudnia 2005 roku ws. standardów emisji instalacji, powstające bloki energetyczne muszą spełniać coraz bardziej rygorystyczne normy dotyczące ilości np. tlenków azotu w gazach emitowanych do atmosfery.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: