PARTNER PORTALU
  • BGK

UE dofinansuje modernizację kanalizacji w Aleksandrowie

  • PAP    11 lutego 2013 - 16:14
UE dofinansuje modernizację kanalizacji w Aleksandrowie

Dofinansowanie w wysokości 15 mln zł z funduszy unijnych na modernizację oczyszczalni i rozbudowę sieci kanalizacyjnej otrzymały władze Aleksandrowa Kujawskiego (woj. kujawsko-pomorskie). Cała inwestycja kosztować będzie prawie 26 mln zł.
"Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Wodociągowej (PGKiW) w Aleksandrowie Kujawskim otrzyma dofinansowanie z Funduszu Spójności w wysokości prawie 15 mln zł na budowę kanalizacji oraz modernizację oczyszczalni ścieków na terenie aglomeracji Aleksandrów Kujawski. Dzięki temu skanalizowane zostanie prawie 100 proc. miasta, podczas gdy obecnie skanalizowane jest 70 proc." - podkreślił Adam Karbowniczek, prezes PGKiW.

Czytaj też: 125 mln euro na kanalizację i gospodarkę odpadami

Cały projekt, wart prawie 26 mln zł, składa się z trzech kontraktów: rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków, budowy tłoczni ścieków oraz kanalizacji wzdłuż czternastu ulic miasta. "Oczyszczalnia ścieków jest już dość wysłużona, a praca urządzeń w trudnych warunkach wpływa na ich szybkie zużywanie się" - dodał Karbowniczek.

Modernizacja oczyszczalni pozwoli na przyjmowanie większej ilości ścieków oraz rezygnację z dotychczas stosowanych szamb przydomowych. Możliwość podłączenia mieszkańców do kanalizacji sanitarnej poprawi stan środowiska naturalnego w okolicach miasta, gdyż ograniczony zostanie zrzut ścieków do rzeki lub pobliskich rowów melioracyjnych.

Przebudowa oczyszczalni obejmie m.in. modernizację części mechanicznej i biologicznej, wprowadzenie nowych technologii, automatyzację procesów oraz budowę nowych i modernizację już istniejących budynków. Dzięki inwestycji aleksandrowska oczyszczalnia spełniać będzie unijne normy dla tego typu obiektów.

"Jako Instytucję Wdrażającą bardzo cieszy nas, że Aleksandrów wykorzysta unijną dotację, gdyż budowa kanalizacji oraz rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków stworzą lepsze warunki dla społecznego i gospodarczego rozwoju całej aglomeracji" - zaznaczyła Emilia Kawka-Patek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Umowa z władzami Aleksandrowa jest już dziewiątym tego typu dokumentem zawartym przez WFOŚiGW w Toruniu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna ich wartość sięga już prawie 100 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.