PARTNER PORTALU
  • BGK

UE dofinansuje rewitalizację warmińsko-mazurskich zabytków

  • PAP    28 grudnia 2012 - 19:36
UE dofinansuje rewitalizację warmińsko-mazurskich zabytków

Warmińsko-mazurski Urząd Marszałkowski podpisał w piątek umowy na dofinansowanie rewitalizacji zabytkowych obiektów w regionie. Za unijne środki zostanie zagospodarowane otoczenie zamku w Olsztynku i katedry w Olsztynie oraz rynek w Mikołajkach.
Jak poinformował Marcin Galibarczyk z biura prasowego marszałka dofinansowanie na rewitalizację zabytków, w łącznej wysokości 7,5 mln zł, otrzymają gminy Olsztynek i Mikołajki oraz parafia św. Jakuba i szpital płucny w Olsztynie.

Na tzw. przyzamczu w Olsztynku powstanie park sportu, kultury i rozrywki. Gmina zagospodaruje północną skarpę przy neogotyckim zamku. Zbuduje plac zabaw, scenkę teatralną, skatepark, siłownię, alejki i parkingi.

Olsztynecki projekt zajął pierwsze miejsce w konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Po rewitalizacji park przy zamku ma stać się wizytówką miasta.

Gmina Mikołajki otrzymała dofinansowanie na rewitalizację zabytkowego rynku i głównych ulic miasta. Na pl. Wolności, ul. Kajki i al. Żeglarzy zostaną wymienione chodniki, nawierzchnia i oświetlenie. Odnowione centrum miasta zostanie objęte monitoringiem.

Środki unijne otrzymała również rzymsko-katolicka parafia św. Jakuba w Olsztynie, która wyremontuje budynki po dawnych stajniach i mury obronne w pobliżu gotyckiej katedry. Zgodnie z projektem powstanie tam Dom Pielgrzyma.

Urząd Marszałkowski dofinansował także remont zabytkowej siedziby szpitala płucnego w Olsztynie. Zostanie odtworzony pierwotny wygląd klatek schodowych, a piwnice budynku będą przebudowane na potrzeby zaplecza medycznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.