PARTNER PORTALU
  • BGK

UE dofinansuje świętokrzyskie instytucje kultury

  • PAP    22 stycznia 2012 - 14:29
UE dofinansuje świętokrzyskie instytucje kultury

Międzynarodowe Centrum Kultur otwarto w czwartek w Kielcach. W 2012 roku w województwo świętokrzyskie - dzięki środkom unijnym - wzbogaci się o kolejne instytucje: Muzeum Dialogu Kultur i Wzgórze Zamkowe w Kielcach oraz Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku.
Międzynarodowe Centrum Kultur to nowoczesny, wielokondygnacyjny budynek, który stanął w centrum Kielc (zabierz głos/oceń prezydenta). Jest siedzibą Filharmonii Świętokrzyskiej, na którą muzycy czekali wiele lat. Ma ponad 13 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, salę koncertową z 515 miejscami dla słuchaczy i sceną mogącą pomieścić 300 artystów, salę kameralną dla 200 widzów, dziedziniec koncertowy na 150 miejsc oraz parking dla publiczności na 96 pojazdów. Koszt inwestycji to 68 mln zł; 53 proc. tej kwoty pochodziło z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Dyrektor filharmonii Jacek Rogala zapowiedział, że obiekt służyć będzie nie tylko muzykom; w foyer będą prezentować się fotograficy i uczniowie liceum plastycznego, już w marcu ruszy cykl wieczorów filmowych, w planach są spektakle teatralne.

W Kamienicy pod Trzema Herbami przy kieleckim rynku trwają prace zmierzające do utworzenia nowoczesnego, multimedialnego Muzeum Dialogu Kultur - nowego oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach. Jak poinformował Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu kultury w urzędzie marszałkowskim, otwarcie planowane jest na wrzesień - październik. Koszt inwestycji to 4,2 mln zł, z czego ponad 2,7 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, a pozostałe środki z budżetu województwa i promesy ministra.

Według kierującej instytucją Moniki Rosmanowskiej, Muzeum Dialogu Kultur ma być "pracownią budowania mostów". Będzie miejscem spotkań i dyskusji o mniejszościach narodowych, etnicznych, wyznaniowych, seksualnych, o kobietach i mężczyznach; będzie walczyć ze stereotypami, uprzedzeniami i dyskryminacją.

Kolejną nową instytucją na kulturalnej mapie stolicy regionu jest Wzgórze Zamkowe, w skład którego wchodzą: Centrum Design Kielce oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Placówka mieści się w odrestaurowanych budynkach, w których od czasów carskich do 1956 roku funkcjonowało więzienie. Otwarcie planowane jest na czerwiec.

Modernizacja powięziennych budynków jest jednym z etapów rewitalizacji zabytkowego śródmieścia Kielc, dofinansowanej ze środków unijnych. Jak poinformował dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Marek Maciągowski, projekt ekspozycji ośrodka powstał w pracowni Mirosława Nizio, a koncepcję Centrum Design opracował dyrektor tej placówki Marek Cecuła. Koszt inwestycji to ok. 14,7 mln zł; 85 proc. środków pochodzi z regionalnego programu operacyjnego, reszta z budżetu miasta.

Centrum Design już realizuje swoje projekty, np. konkurs na bożonarodzeniowe ciastka, warsztaty projektowania zegarów. Ośrodek Myśli Patriotycznej będzie podejmować działania edukacyjne - warsztaty, spotkania, konferencje i gry. Jak powiedział Maciągowski, na konkurs "Czy patriotyzm ma sens w dzisiejszych czasach?" odpowiedziało 50 szkół, także spoza regionu.

Świętokrzyski Sztetl, czyli placówka edukacyjno-muzealna poświęcona tematyce dawnych żydowskich miasteczek Kielecczyzny, powstaje w Chmielniku. Siedzibą instytucji będzie aktualnie modernizowana i dostosowywana do nowej funkcji synagoga. Otwarcie obiektu planowane jest na październik.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.