PARTNER PORTALU
  • BGK

UE pożyczy na działalność gospodarczą w podlaskim

  • PAP    14 lutego 2013 - 18:58
UE pożyczy na działalność gospodarczą w podlaskim

4,7 mln zł z UE z programu Kapitał Ludzki jest do zdobycia w Podlaskiem na pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Można dostać do 50 tys. zł takiej pożyczki.
W czwartek w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowę w tej sprawie z wyłonionym w konkursie Bankiem Spółdzielczym w Brańsku (Podlaskie), który będzie udzielał tych pożyczek. Pomocą ma być objętych minimum 80 osób. Dostaną, oprócz pieniędzy, merytoryczne doradztwo z prowadzenia działalności gospodarczej.

To pierwsze takie pożyczki z programu Kapitał Ludzki. Dotychczas były udzielane jedynie dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej i cieszyły się dużym zainteresowaniem, a konkurencja była duża.

Czytaj też: Premier skonsultuje wydawanie środków UE osobiście z każdym województwem

Jak poinformowała dyrektorka departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego urzędu marszałkowskiego Elżbieta Romańczuk, pożyczkę będzie mogła dostać dorosła osoba - zarówno bezrobotna, jak i pracująca - która nie prowadziła działalności gospodarczej w ostatnim roku.

Maksymalnie można dostać do 50 tys. zł niskooprocentowanej pożyczki, która ma być znacznie bardziej atrakcyjna niż komercyjny kredyt. Na razie wysokości tego oprocentowania nie podano. Romańczuk powiedziała, że szczegółowy regulamin będzie znany w marcu, a nabór chętnych ruszy w kwietniu, choć chętni mogą się już zgłaszać do wszystkich oddziałów brańskiego banku.

Pierwotnie na pożyczki było przeznaczonych w Podlaskiem z Kapitału Ludzkiego 7,5 mln zł. Ale ostatecznie w projekcie wyłonionego banku jest suma 4,7 mln zł. Pozostałe pieniądze zostaną przesunięte na dotacje - poinformowała Romańczuk.

Samorządowe władze województwa podlaskiego podkreślały wcześniej, że pożyczki i mikropożyczki, a nie dotacje, będą bardziej preferowane w nowej perspektywie finansowej UE jako forma wsparcia samozatrudnienia, dlatego ten pierwszy konkurs jest traktowany jak swego rodzaju test.

W 2013 roku w Podlaskiem na dotacje z programu Kapitał Ludzki będzie do zdobycia 14 mln zł. Konkurs na najlepsze pomysły ma być ogłoszony w marcu.

Dotychczas w regionie dzięki dotacjom z UE z Kapitału Ludzkiego powstało ponad 4,3 tys. podmiotów gospodarczych. Każdy mógł dostać dotację w wysokości do 40 tys. zł. W 2012 roku takiego konkursu w regionie nie było, bo nie było na to środków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.