PARTNER PORTALU
  • BGK

Umocnią wał przeciwpowodziowy wokół Słubic

  • PAP    21 sierpnia 2012 - 19:12
Umocnią wał przeciwpowodziowy wokół Słubic

160 mln zł pochłonie ochrona przeciwpowodziowa Słubic (Lubuskie), czyli umocnienie ok. 7 km wału przeciwpowodziowego wokół miasta. Pieniądze mają pochodzić z "Programu dla Odry - 2006" oraz z Unii Europejskiej.
Wał zostanie wzmocniony przez stworzenie stalowego zabezpieczenia oraz budowę 6 km wału okrężnego, który będzie chronił miasto przed tzw. cofką.

"Głównym celem tej inwestycji, którą przygotowujemy teraz na poziomie dokumentacji, jest zabezpieczenie miasta Słubice przed wodami wezbraniowymi rzeki Odry" - powiedział we wtorek dyrektor Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Janusz Marciniak.

Czytaj też: Polsce grozi powtórka potopu z 1997 r.

Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 160 mln zł. "Nie mamy wątpliwości, że to zadanie należy wykonać" - powiedział pełnomocnik rządu ds. "Programu dla Odry - 2006" Marek Skorupa, który we wtorek w Słubicach spotkał się z władzami miasta i województwa.

Wojewoda lubuski Marcin Jabłoński dodał, że trzy lata temu z ówczesnym pełnomocnikiem rządu Rafałem Jurkowlańcem rozmawiał o tym, jak zgromadzić pieniądze na projekt inwestycji. "Jak widać to się udało i dzisiaj oczekujemy na gotowy dokument" - zaznaczył.

Przygotowanie dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia inwestycji kosztowało ok. 1,5 mln zł.

Z "Programu dla Odry - 2006" woj. lubuskie w latach 2003-2011 pozyskało dotąd 41,5 mln zł, za które odbudowano i zmodernizowano 16 km wałów przeciwpowodziowych. W br. woj. lubuskie otrzymało z programu ponad 4 mln zł, które zostaną przeznaczone na m.in. odbudowę wałów przeciwpowodziowych oraz przepompowni. Podstawowy cel "Programu dla Odry - 2006" - to zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców ośmiu województw położonych w dorzeczu Odry.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.