PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowy na rozwój obszarów wiejskich w Opolskim

  • BEZ    10 grudnia 2009 - 16:01

Szesnastu beneficjentów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich podpisało w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego umowy na dofinansowanie swoich projektów.
Dotyczyły one dwóch działań – „Odnowy i rozwoju wsi” oraz „Podstawowych usług dla gospodarki i ludności wiejskiej”. Umowy wręczyła zainteresowanym wicemarszałek województwa, Teresa Karol.

Projekty związane z działaniem „Odnowa i rozwój wsi” mają charakter uzupełniający – w październiku tego roku Zarząd Województwa podpisał umowy z 103 beneficjentami (110 projektów zostało pozytywnie zaopiniowanych, jeden projekt beneficjent wycofał) na dofinansowanie 30,3 mln zł czyli do wysokości posiadanego wówczas limitu.

13 listopada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi limit funduszy podniosło do kwoty 45,8 mln złotych, dzięki temu można było dofinansować sześć kolejnych projektów z listy na łączną kwotę 1.988 tys. złotych.

- W działaniu „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”, gminy, a także jednoosobowe spółki gminne oraz gminne zakłady budżetowe, złożyły 66 wniosków o przyznanie pomocy na łączną kwotę 127.728 tys. złotych. 52 wnioski z zakresu gospodarki wodno-ściekowej na kwotę 124,9 mln złotych są obecnie poprawiane i uzupełniane – wyjaśniała Alicja Kłopeć, dyrektor Departamentu PROW.

W styczniu 2010 roku zakończy się proces ich weryfikacji. Natomiast Zarząd Województwa zatwierdził dwie listy – siedmiu operacji kwalifikujących się do współfinansowania w zakresie tworzenia systemu zbiórki, segregacji lub odpadów komunalnych (na kwotę 785,5 tys. złotych) oraz trzech operacji kwalifikujących się do współfinansowania w zakresie wytwarzania lub dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych - na kwotę 612 tys. złotych. Z ich wnioskodawcami podpisano umowy.

Marek Bobiński, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Bierawie, który składał wniosek o dofinansowanie zakupu prasy do zgniatania odpadów z tworzyw sztucznych, otrzymał je w kwocie 10 tysięcy złotych: – Prasa już w gminie działa, kosztowała nas 25 tys. złotych, szybko się więc z Urzędem Marszałkowskim rozliczmy – mówi Bobiński.

– Przyjęliśmy zasadę, że za odpady płaci się w gminie od mieszkańca, a nie od pojemnika. Dzięki temu nikt nie wywozi śmieci do lasów i rowów. Każde gospodarstwo dostaje tyle worków do segregacji śmieci, ile potrzebuje. Każde też zaopatrzone jest w tzw. kartę kodów, którą ZGKiM raz w miesiącu sczytuje. Tym gospodarstwom, które wywiążą się z limitów, zakład obniża stawkę za odbiór śmieci - dodaje Bobiński.

Gmina Dobrodzień otrzymała dofinansowanie w kwocie 172 tysięcy złotych na wykonanie instalacji solarnej, która będzie podgrzewać ciepłą wodę dla krytej pływalni „Delfin”. – Nasz basen wyposażony jest w ogrzewanie olejowe, które sporo kosztuje. Chcemy solary zamontować w sąsiedztwie pływalni i w ten sposób obniżyć koszt podgrzania ciepłej wody. Montaż zaplanowany został na okres letni 2010 roku, gdy w „Delfinie” jest przerwa wakacyjna – mówią przedstawicielki gminy.

Umowę na dofinansowanie w kwocie prawie pół miliona złotych otrzymali też liderzy wsi Lipki w gminie Skarbimierz. – Chcemy wyremontować chodnik, który biegnie przez całą wieś oraz wybudować boisko sportowe i plac parkingowy. Dzięki tej inwestycji poprawi się wygląd naszej miejscowości, zyska ona centrum, projekt zintegruje mieszkańców. To dofinansowanie, to miły prezent gwiazdkowy – wyliczają. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.