PARTNER PORTALU
 • BGK

Unia będzie patrzeć na ręce polskim samorządom

 • pt    7 lutego 2014 - 13:01
Unia będzie patrzeć na ręce polskim samorządom

Musimy poradzić sobie z głównym wyzwaniem, jakim jest inwestowanie w szare komórki, tak aby Polska roku 2020 nie była krajem, który wykorzystuje atut taniej siły roboczej jako czynnik lokalizacji inwestycji, tylko była krajem, który sprzedaje patenty – mówił do marszałków województw Janusz Lewandowski .
- Wystarczy przemierzyć drogę z Warszawy do Kielc oraz odbyć podróż po Świętokrzyskiem żeby przekonać się, że w tym regionie nie zmarnowano ostatnich siedmiu lat. To świadczy, że Świętokrzyskie nie rozminęło się ze swoją szansą i stanowi dobry zadatek na kolejny okres programowania – mówił unijny komisarz Janusz Lewandowski podczas wizyty w Kielcach.

- Chcę dziś wyraźnie powiedzieć, że musimy pokazać w skali kraju, że wykorzystaliśmy w pełni zasoby finansowe na lata 2007-2013. Polska musi udowodnić, że wykorzystamy daną nam szansę, co przełoży się na nowe miejsca pracy, wzrost gospodarczy i odporność antykryzysową. Łatwiej nam będzie wtedy prowadzić negocjacje budżetowe, przekonywać, że warto inwestować w te państwa, które ciągle są na dorobku – podkreśla na spotkaniu z marszałkami wszystkich województw.

Unijny komisarz zwrócił również uwagę na większą rolę samorządów w nowym okresie programowania. Jak podkreślał, Polska podczas negocjacji musi ustalić własne cele do roku 2020.

- Z góry można powiedzieć, że w ciągu najbliższych siedmiu lat samorządy znajdą się w polu widzenia Komisji Europejskiej bardziej niż dotychczas, bowiem będą gospodarowały większą sumą pieniędzy. Około 40 proc. środków będą to operacyjne programy wojewódzkie, co oznaczać będzie pewną decentralizację wydawania pieniędzy – dodał Lewandowski i przypomniał, że w kolejnym okresie programowania infrastruktura powinna zyskać już standard europejski.

W latach 2014-2020 Polska otrzyma ponad 105 mld euro funduszy unijnych. Zdaniem komisarza ds. budżetu największym wzywaniem, jakie stoi przed Polską jest sposób zainwestowania środków unijnych w innowacyjność.

-  Musimy poradzić sobie z głównym wyzwaniem, jakim jest inwestowanie w szare komórki, tak aby Polska roku 2020 nie była krajem, który wykorzystuje atut taniej siły roboczej jako czynnik lokalizacji inwestycji, tylko była krajem, który sprzedaje patenty, rodzi patenty. To jest najtrudniejsze wyzwanie. Mam nadzieję, że Polska sobie z nim poradzi – mówił Lewandowski.

Marszałek Adam Jarubas odnosząc się do słów Janusza Lewandowskiego, że samorządy mają świadomość, jaka odpowiedzialna i ważna rola na nich spoczywa.

– Mamy świadomość, że czas wyrównywania nierówności w zakresie infrastruktury  się kończy. Paradygmat rozwojowy ulega zmianie. Dziś musimy inwestować w szare komórki, o których wspomniał Pan komisarz i chcę zadeklarować, że wszystkie samorządy regionalne opracowując swe strategie chcą tę odpowiedzialność podjąć. Mam nadzieję, że dobrze się z tego zadania wywiążemy – zapewniał marszałek Jarubas.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • logika, 2014-02-28 10:36:40

  Do w.potega@neostrada.pl: Jest jednak pewien postep w zarobkach Polaków. Europosły i komisarze ludowi mają podbne zarobki a moze nawet wyższe niż ci z Niemiec , Holandii i Anglii.
 • Zbigniew Wrocławski, 2014-02-10 11:39:27

  Nic nowego panie Januszu. W moim "CREDO gospodarczym" opracowanym w ramach (niestety zaprzestanych) prac w Instytucie Lecha Wałęsy) sformułowałem to jasno dnia 18 września 1999 r, a ponad 15 lat wcześniej w Komitecie d/s Polityki Naukowo Technicznej FSNT NOT. Za ten postulat wyrażony w wyk...onanym społecznie "Studium rewitalizacji Zakładów Tworzyw Sztucznych PRONIT w Pionkach", wyrzucono poza margines działalności społecznej z pewnej partii politycznej, prezesa Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Pionek. Ale lepiej późno, niż wcale, nasi politycy dochodzą do rozumu. Oby nie byłą to li tylko gra przedwyborcza. Zbigniew Wrocławski (AIP)  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2014-02-08 10:45:15

  Przesłanie jest prawidłowe. Po 25 latach Polacy ciagle zarabiają 25% zarobków Niemca, Holendra, czy Anglika. To jest swoista porażka. Jedną z najważniejszych przyczyn tej porażki jest kumoterstwo i nepotyzm, a zwłaszcza partyjniactwo i parafianizm, zjawiska zrozumiałe na tle historycznym, ale one mo...gą doprowadzić do sytuacji porównywalnej z Grecją. Trzeba wszędzie zastępować swoich mądrzej i samodzielniej oraz prospołecznie myślącymi. Czy zrobimy to?  rozwiń