PARTNER PORTALU
  • BGK

Unia da 2,77 mld zł na budowę metra

  • PAP    22 września 2011 - 12:17
Unia da 2,77 mld zł na budowę metra

Ok. 2,77 mld zł wyniesie unijne dofinansowanie do budowy centralnego odcinka II linii warszawskiego metra – umowa w tej sprawie została podpisana w czwartek w Warszawie.
Koszt całej inwestycji to 5,92 mld zł.

Czytaj też: Pod koniec roku drążenie 2.linii metra

Jak powiedziała przed podpisaniem umowy minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, to czwarty co do wielkości projekt, który ma otrzymać dofinansowanie europejskie. „To inwestycja porównywalna z budowaniem odcinków autostrad” – zaznaczyła.

Czytaj też: Reorganizacja ruchu w związku z budową II linii metra

Miasto ma przeznaczyć unijne pieniądze na dofinansowanie projektu, prac przygotowawczych i budowy centralnego odcinka II linii metra (czyli od stacji Rondo Daszyńskiego do stacji Dworzec Wileński). Poza tym, z tych środków mają być finansowane prace projektowe dotyczące kolejnych odcinków tej linii, czyli na Bemowo i Bródno.

Czytaj też: II linia metra przesunie pomnik

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (zabierz głos/oceń prezydenta) mówiła, że jeszcze za czasów prezydenta Starzyńskiego planowano, że odcinek metra na Pragę będzie gotowy w latach 50. Plany te pokrzyżował wybuch II wojny światowej.

Gronkiewicz-Waltz zaznaczyła, że druga linia metra jest budowana z wykorzystaniem zaawansowanych technologii, dlatego może być ona wybudowana w kilka lat, a nie jak pierwsza linia – w 25 lat. Prezydent przewiduje, że ostatnie faktury dotyczące inwestycji w centralny odcinek II linii metra trafią do Brukseli w 2014 r. Wtedy też ma być zakończona budowa.

W ramach projektu, poza zaprojektowaniem i budową siedmiu stacji na linii o dł. ok. 6,7 km, dofinansowana zostanie także przebudowa infrastruktury stacji technicznej na Kabatach oraz zaprojektowanie 4 stacji na odcinku zachodnim w kierunku Bemowa i 3 stacji na Pradze.

Dofinansowany ma być też zakup 35 nowych pociągów, które mają jeździć na obu liniach metra.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.