PARTNER PORTALU
  • BGK

Unia da 2,77 mld zł na budowę metra

  • PAP    22 września 2011 - 12:17
Unia da 2,77 mld zł na budowę metra

Ok. 2,77 mld zł wyniesie unijne dofinansowanie do budowy centralnego odcinka II linii warszawskiego metra – umowa w tej sprawie została podpisana w czwartek w Warszawie.
Koszt całej inwestycji to 5,92 mld zł.

Czytaj też: Pod koniec roku drążenie 2.linii metra

Jak powiedziała przed podpisaniem umowy minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, to czwarty co do wielkości projekt, który ma otrzymać dofinansowanie europejskie. „To inwestycja porównywalna z budowaniem odcinków autostrad” – zaznaczyła.

Czytaj też: Reorganizacja ruchu w związku z budową II linii metra

Miasto ma przeznaczyć unijne pieniądze na dofinansowanie projektu, prac przygotowawczych i budowy centralnego odcinka II linii metra (czyli od stacji Rondo Daszyńskiego do stacji Dworzec Wileński). Poza tym, z tych środków mają być finansowane prace projektowe dotyczące kolejnych odcinków tej linii, czyli na Bemowo i Bródno.

Czytaj też: II linia metra przesunie pomnik

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (zabierz głos/oceń prezydenta) mówiła, że jeszcze za czasów prezydenta Starzyńskiego planowano, że odcinek metra na Pragę będzie gotowy w latach 50. Plany te pokrzyżował wybuch II wojny światowej.

Gronkiewicz-Waltz zaznaczyła, że druga linia metra jest budowana z wykorzystaniem zaawansowanych technologii, dlatego może być ona wybudowana w kilka lat, a nie jak pierwsza linia – w 25 lat. Prezydent przewiduje, że ostatnie faktury dotyczące inwestycji w centralny odcinek II linii metra trafią do Brukseli w 2014 r. Wtedy też ma być zakończona budowa.

W ramach projektu, poza zaprojektowaniem i budową siedmiu stacji na linii o dł. ok. 6,7 km, dofinansowana zostanie także przebudowa infrastruktury stacji technicznej na Kabatach oraz zaprojektowanie 4 stacji na odcinku zachodnim w kierunku Bemowa i 3 stacji na Pradze.

Dofinansowany ma być też zakup 35 nowych pociągów, które mają jeździć na obu liniach metra.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.