Unia da nam mniej niż chcemy

  • Przegląd prasy/PAP/Nasz Dziennik
  • 20-08-2012
  • drukuj
Wchodzimy właśnie w kluczową fazę negocjacji dotyczących perspektywy finansowej dla Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020. Nie jest ona korzystna dla Polski.
Unia da nam mniej niż chcemy

Zamiast 80 mld euro możemy dostać 70 mld euro – pisze w „Naszym Dzienniku” Tomasz Poręba, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego.

Czytaj też: Na co Unia skapnie groszem po 2013?

Zdaniem posła Poręby wynika to z faktu, że państwa płatnicy netto, nazywający siebie „przyjaciółmi lepszego wydatkowania”, są zainteresowane daleko idącym ograniczeniem budżetu UE, czemu wielokrotnie dawali wyraz. Wskazuje on na dziedziny, których ograniczenia budżetowe mogą dotknąć Polski.

Np. jeżeli chodzi o politykę spójności polegającej na dążeniu do likwidacji różnic w rozwoju między poszczególnymi regionami UE oraz do wyrównywania poziomu życia ich mieszkańców, przewidywana dla Polski dotacja jest niższa o ok. 35 mld euro od tej, jaką nasz kraj powinien uzyskać, gdyby stosować obowiązujący w upływającym okresie rozliczeniowym mechanizm kwalifikacji regionów europejskich do korzystania z funduszy polityki spójności. Podobnych przykładów jest w tym artykule więcej.

Te niekorzystne tendencje możemy odwrócić albo przynajmniej powstrzymać tworząc „realny sojusz krajów zainteresowanych dużym budżetem, których głos będzie nie tylko słyszany, ale także brany pod uwagę” – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE