PARTNER PORTALU
  • BGK

Unia dołoży na nowe tramwaje

  • PAP    14 lipca 2010 - 18:00
Unia dołoży na nowe tramwaje

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie (ZIKiT) rozpisał przetarg na wykonawcę linii tramwajowej biegnącej w okolice III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Inwestycja, szacowana na 160 mln zł, będzie współfinansowana z funduszy unijnych.
Według rzecznika ZIKiT Jacka Bartlewicza, rozstrzygnięcie przetargu powinno nastąpić pod koniec przyszłego miesiąca. Jeśli nie będzie przeszkód formalnych związanych z rozstrzygnięciem postępowania, to pierwsze prace powinny się rozpocząć w październiku tego roku. Zakończenie prac zapowiadane jest na 2012 rok.

Nowa linia tramwajowa o długości blisko czterech kilometrów połączy ulice Brożka i Kapelanka z ulicą Czerwone Maki w południowo-zachodniej części Krakowa. Znajdują się tam duże osiedla mieszkaniowe, a także III Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego i siedziby wielu firm działających w krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Tramwaj będzie się poruszał po oddzielonym od ulicy, wyciszonym torowisku. W ramach zadania powstanie torowisko zakończone pętlą, gdzie zlokalizowany zostanie parking przesiadkowy w systemie Park and Ride. Przebudowany także będzie ciąg drogowy Grota-Roweckiego i Bobrzyńskiego.

Szacuje się, że budowa nowej linii tramwajowej będzie kosztować około 160 mln zł. Część pieniędzy - 53 mln zł - będzie pochodzić z dotacji unijnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.