PARTNER PORTALU
  • BGK

Unia nas po(d)budowała

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    3 sierpnia 2010 - 06:06
Unia nas po(d)budowała

Wielkie inwestycje w infrastrukturę są chyba najlepszą możliwą reklamówką funduszy europejskich. Nie sposób nie zauważyć mostów, nowych odcinków autostrad, dużych oczyszczalni ścieków, nowych budynków w uczelniach – powstają w całej Polsce.
Tylko w programie operacyjnym „Infrastruktura i środowisko” mamy do wydania ponad 37 mld euro. Nikt nigdy wcześniej nie dał Polsce tak dużej bezzwrotnej pomocy na rozbudowę podstawowej infrastruktury – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Dzięki unijnym pieniądzom stolica Podlasia kupiła w tym roku aż 48 nowych autobusów.  Powstaje ciąg komunikacyjny obejmujący autostradę A1 i linię kolejową E 65 (Gdynia – Warszawa – Katowice – Zebrzydowice). Z wartej ponad 8 mld zł inwestycji blisko 6 mld zł pochodzić będzie z funduszy europejskich.

W Radomiu powstaje szkoła muzyczna. Pierwszych uczniów przyjmie 1 września. Jej wybudowanie będzie kosztować przeszło 43,7 mln zł, z czego połowę gmina dostanie z budżetu Unii.

Rozpoczęła się też budowa podkarpackiego odcinka autostrady A4. Będzie kosztować 8,132 mld zł. W 85 proc. sfinansują ją unijne pieniądze.

795-metrowy most Północny to jedna z największych warszawskich inwestycji i bodaj najdroższa przeprawa przez rzekę w Polsce, którą buduje samorząd, a nie np. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Pochłonie prawie miliard złotych. 374 mln zł da Unia.

Dzięki 8 mln zł unijnego dofinansowania powstał Lubuski Ośrodek Neurochirurgii i Neurotraumatologii w zielonogórskim szpitalu. To jeden z najnowocześniejszych oddziałów neurochirurgii w Polsce.

Kiedy w 2015 r. program „Infrastruktura i środowisko” będzie zamykany, Polska będzie innym krajem. Ponad 800 tys. osób wreszcie uzyska podłączenie do sieci kanalizacyjnej. Powstanie 318 nowych oczyszczalni ścieków i 20 dużych, regionalnych zakładów utylizacji odpadów, dzięki którym o 50 proc. zmniejszy się liczba śmieci trafiających na wysypiska. Będziemy jeździć po 477 km nowych autostrad, 1400 km dróg ekspresowych i 1250 km nowych torów. Miasta będą miały o 410 km więcej torowisk tramwajowych i linii trolejbusowych. Sieć gazociągów powiększy się o 5900 km, a sieć energetyczna – o 600 km linii wysokiego napięcia. Będziemy też wytwarzać o 5 proc. więcej energii z odnawialnych źródeł. 14 najcenniejszych zabytków Polski będzie odrestaurowanych. 100 szpitali i przychodni będzie doposażonych w sprzęt, po pacjentów będzie jeździć 600 nowych ambulansów. I na koniec: powstanie 6 tys. nowych miejsc pracy – przewiduje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.