PARTNER PORTALU
  • BGK

Unia sypnie pieniędzmi na targowiska

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    13 stycznia 2011 - 06:44

W każdym mieście powiatowym ma powstać targ – zdecydował resort rolnictwa. I uruchamia specjalny program, z którego będzie finansować remonty istniejących i budowę nowych. Pieniądze da Bruksela.
Marek Sawicki, szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi, chce, aby targowiska odzyskały dawny charakter i na każdym z nich można było kupić produkty żywnościowe bezpośrednio od producentów, czyli rolników. Tym właśnie targowiska zbudowane lub wyremontowane w ramach rządowego projektu mają się różnić od funkcjonujących obecnie – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zgodnie z założeniami programu rozwoju targowisk na obszarach wiejskich „Mój rynek” bazarki mają funkcjonować w każdym powiecie. By to się stało, trzeba zbudować 80 nowych targowisk, a 200 już istniejących zmodernizować i dostosować do obowiązujących przepisów sanitarnych.

Zajmować się tym mają gminy, które dostaną na to pieniądze. Dofinansowanie może sięgnąć maksymalnie miliona złotych. Samorząd będzie musiał jednak pokryć część inwestycji z własnego budżetu. Dofinansowanie wyniesie nie więcej niż 75 proc. kosztów budowy czy remontu.

Pieniądze uzyskane w ramach programu gmina będzie mogła przeznaczyć nie tylko na budowę nowego miejsca handlu czy remont już istniejącego, ale także na zakup wyposażenia.

O dofinansowanie mogą się starać gminy pragnące zainwestować w targowisko położone w miejscowości liczącej maksymalnie 50 tys. mieszkańców. Gmina będzie musiała nadzorować jego funkcjonowanie, czyli np. dbać o konserwację infrastruktury i pilnować, by głównym użytkownikiem byli lokalni rolnicy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.