PARTNER PORTALU
  • BGK

Unia wesprze hodowców?

  • PAP    9 marca 2011 - 19:39

Świętokrzyscy hodowcy owiec mają szansę na unijne wsparcie. Wniosek o włączenie woj. świętokrzyskiego do programu wsparcia specjalnego dla rolników hodujących owce przekazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do Komisji Europejskiej.
Jak poinformowała dyrektor biura prasowego resortu Małgorzata Książyk, w lutym został przekazany Komisji Europejskiej dokument o zmianach w programach działań realizowanych w Polsce w ramach wsparcia specjalnego. W zakresie wsparcia hodowli owiec projektowane zmiany przewidują, m.in. rozszerzenie zakresu terytorialnego programu o województwo świętokrzyskie.

Jeśli KE zaakceptuje tę zmianę, świętokrzyscy hodowcy skorzystają ze wsparcia od 2012 roku.

O decyzji ministerstwa poinformowało w środę biuro prasowe Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego, który od trzech lat starał się o włączenie regionu do programu. O objęcie wsparciem w regionie świętokrzyskim zabiega 49 gospodarstw, hodujących łącznie 1950 owiec.

Program wsparcia specjalnego dla hodowców owiec funkcjonuje od 2010 r. Objętych nim zostało pięć województw: podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie oraz dolnośląskie. Płatność przysługuje do owiec-samic w wieku od 12 miesiąca życia, utrzymywanych w stadach od 10 sztuk.

Według Książyk maksymalna stawka płatności wynosić będzie 30 euro za sztukę, jednak jej wysokość może ulec redukcji w zależności od liczby zwierząt zakwalifikowanych do wsparcia. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.