PARTNER PORTALU
  • BGK

Unia zadba o Żubry

  • PAP    5 marca 2012 - 16:15
Unia zadba o Żubry

Ponad 107 tys. zł ze środków unijnych na ochronę żubrów i 80 tys. zł na ich utrzymanie wyda w tym roku Ośrodek Kultury Leśnej (OKL) w Gołuchowie (Wielkopolskie), na terenie którego znajduje się Pokazowa Zagroda Żubrów.
Utrzymanie zagrody kosztuje rocznie od 150 do 170 tys. zł. Dzięki środkom unijnym OKL wyda na te cele o wiele mniej pieniędzy.

Czytaj też: Postawili unijną kasę. Na żubra

- Ze środków UE i Lasów Państwowych zostanie wydanych w latach 2012-2013 na OKL łącznie około miliona złotych - poinformował w poniedziałek dyrektor OKL Benedykt Roźmiarek. - Zmodernizowana zostanie cała zagroda żubrów, a w niej nowa zagroda kwarantannowa, nowe bramy oraz wyremontowane będzie zniszczone ogrodzenie - powiedział.

W przyszłym roku OKL planuje odbudowę za 370 tys. zł tzw. Chaty na Dybulu i ścieżki w alei lipowej za 170 tys. zł. Przebudowa dróg na placu podworskim oraz dokończenie odbudowy ogrodu kwiatowego to kolejne 530 tys zł.

OKL odbuduje też doszczętnie spalony na początku listopada 2011 r. obiekt edukacyjny tzw. zieloną szkołę, położoną na terenie parku arboretum. Obiekt spłonął w wyniku podpalenia; sprawcy nie ustalono do tej pory. Odbudowa będzie kosztować 120 tys. zł.

Przyszła wiata edukacyjna będzie miała podobną wielkość, ale taką konstrukcję, która zapewni obserwację obiektu także w nocy. Na zewnątrz zostanie zainstalowane oświetlenie, którego nie było do tej pory.

Zagroda w Gołuchowie istnieje od 1977 r. Obecnie żyje w niej dziewięć żubrów - pięć dorosłych osobników i cztery młode. W Wielkopolsce jest to jedyna taka zagroda. W całej Polsce żyje około 1000 żubrów. W przyszłym roku na ochronę tych zwierząt w naszym kraju UE oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają wydać 25 mln zł.

OKL jest gospodarzem największego w regionie zespołu pałacowo-parkowego, który został zbudowany na bazie dawnej rezydencji magnackiej Jana hr. Działyńskiego i jego żony Izabeli z Czartoryskich hr. Działyńskiej. Park-arboretum ma powierzchnię 160 hektarów. Rośnie w nim blisko 600 gatunków drzew i krzewów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Jubilat, 2012-03-05 22:23:46

    Europa zadba nie tylko o żubry...
  • żymla, 2012-03-05 21:44:48

    unia powinna zadbac nie tylko o zubry