PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijna dotacja dla warszawskiego szpitala

  • PAP    17 kwietnia 2014 - 19:09
Unijna dotacja dla warszawskiego szpitala

Blisko 24 mln zł otrzyma stołeczny Szpital Specjalistyczny im. św. Rodziny z funduszy unijnych na modernizację placówki. To 70 proc. wartego 35 mln zł projektu; reszta sumy pochodzić będzie z budżetu miasta. W czwartek podpisano umowę na dofinansowanie.
Umowę podpisali w siedzibie szpitala marszałek województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz dyrektor placówki prof. Bogdan Chazan.

Dzięki 24 mln zł unijnej dotacji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przyznanej przez zarząd województwa mazowieckiego w szpitalu powstanie m.in. nowy oddział opieki nad noworodkami oraz przychodnia dla dzieci i dorosłych. Zakupiony zostanie również specjalistyczny sprzęt medyczny.

Marszałek województwa podkreślił, że Szpital Św. Rodziny to szpital warszawski, który bardzo szeroko i aktywnie korzysta ze środków unijnych. "Tu jest realizowanych szereg ciekawych projektów. Widać, że są tu ludzie, którzy potrafią pisać dobre projekty i wygrywają w konkursach (...) Dla pacjentów przekłada się to na lepszy komfort pobytu, nowoczesne przestrzenie, aparaturę" - ocenił Struzik.

Dodał, że "procesy modernizacyjne, które zmieniły ten szpital kosztowały dotychczas ponad 100 mln zł, w tym znaczne środki pochodziły z budżetu Warszawy".

Także wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski ocenił, że jest to najlepszy szpital w Warszawie pod względem pozyskiwania środków unijnych i skali inwestycji. "Dowodem na to jest nie tyle ilość projektów, na które szpital pozyskał środki unijne, ale ich różnorodność, ponieważ szpital uzyskał dotacje nie tylko na zakup i modernizację sprzętu medycznego, ale też na projekty informatyczne oraz projekty dotyczące efektywności energetycznej" - mówił Olszewski. "Jesteśmy obecnie w trakcie oceny kolejnego projektu szpitala dotyczącego profilaktyki zdrowia" - dodał.

Zwrócił uwagę, że szpital "przechodzi bardzo dużą przemianę, ze szpitala czysto ginekologiczno-położniczego, zmienia się w szpital o funkcji około rodzinnej, oferującego opiekę od narodzenia aż po schyłek życia". Dodał, że obecnie jest w szpitalu także oddział ginekologii onkologicznej oraz pediatrii.

Dyrektor placówki przypomniał, że szpital rozpoczął modernizację w 2007 r. "Każdego roku dzięki dotacjom z budżetu miasta modernizacja krok po kroku idzie do przodu" - dodał prof. Chazan.

Jak mówił, wybudowany został drugi budynek szpitala, w którym będzie centrum zdrowia rodziny, gdzie kobiety znajdą opiekę medyczną, profilaktyczną, leczniczą i rehabilitacyjną. "Opieką będą objęte także dzieci od etapu ciąży, aż do 14 roku życia" - dodał.

Jak zapowiedział we wrześniu ma zostać oddany do użytku nowy oddział położnictwa oraz Szpitalny Dom Narodzin, zaś modernizacja szpitala ma zakończyć się w przyszłym roku. Wyjaśnił, że szpital skorzystał już z dofinansowania unijnego m.in. na stworzenie inteligentnego systemu zarządzania budynkiem i zintegrowanego systemu informatycznego oraz na projekt dotyczący produkcji i wykorzystania energii.

Chazan poinformował, że rocznie w szpitalu przyjmowanych jest 4,5 tys. porodów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: