PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijna dotacja na Szlak Frontu Wschodniego

  • PAP    22 listopada 2012 - 20:28
Unijna dotacja na  Szlak Frontu Wschodniego

Pierwszy etap tworzenia małopolskiego odcinka Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości ponad 5,5 mln zł. Środki posłużą do wytyczenia pętli tematycznych w gminach pow. gorlickiego i tarnowskiego oraz gminie Klucze.
Umowę dotyczącą dofinansowania przedsięwzięcia ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego podpisali przedstawiciele zarządu województwa małopolskiego oraz władze powiatu gorlickiego, który jest partnerem wiodącym w tym projekcie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele samorządów biorących udział w przedsięwzięciu.

Jak podkreślił w czwartek marszałek województwa małopolskiego, Marek Sowa, projekt ma duże znaczenie w związku z przypadającą w 2015 roku 100. rocznicą wielkiej bitwy pod Gorlicami, jednej z kluczowych batalii I wojny światowej. Zaznaczył, że rocznicowe przygotowania zmierzają w kierunku nadania im rangi nie tylko krajowej, ale także europejskiej.

Starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz przypomniał, że wokół projektu zjednoczyło się wiele małopolskich samorządów, dzięki czemu obejmie on znaczną cześć województwa. "Trzy pętle tematyczne wytyczają nowe możliwości wędrowania śladami historii z I wojny światowej po powiecie gorlickim, powiecie tarnowskim oraz gminie Klucze" - poinformował.

W projekcie dotyczącym pierwszego etapu szlaku uczestniczą powiaty gorlicki i tarnowski, miasto Gorlice oraz gminy: Klucze, Biecz, Sękowa, Uście Gorlickie, Gorlice i Łużna. Jego wartość wynosi blisko 6,7 mln zł, z czego 5 mln stanowi unijna dotacja.

Do 2014 r. na małopolskim szlaku będzie wyznaczona 32-kilometrowa droga pieszo-rowerowa prowadząca z Gorlic, przez Szymbark, Sękową, Zagórzany, Binarową do Biecza. Za pomocą tablic informacyjnych oznakowanych zostanie 86 cmentarzy.

Wyposażone w infrastrukturę turystyczną będą Krzywopłoty w gm. Klucze - miejscowość, przez którą przemaszerowały Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego i gdzie w listopadzie 1914 r. rozegrała się bitwa.

Przystosowane do funkcji turystycznej zostaną obiekty historyczne w powiecie gorlickim (m.in. odbudowana zabytkowa gontyna na cmentarzu wojennym nr 123 w Łużnej oraz kompleksowo wyremontowany cmentarz nr 46 na wzgórzu Beskidek w Koniecznej). Na jego obszarze w maju 1915 r. doszło do tzw. bitwy gorlickiej. W jej wyniku Galicja i Austro-Węgry przerwały front rosyjski.

Według organizatorów szlaku, jego głównym założeniem jest budowa ponadregionalnego szlaku turystycznego po najciekawszych miejscach związanych z historią I wojny światowej oraz utworzenie nowoczesnego produktu turystyki kulturowej, podnoszącego jakość oferty turystycznej Małopolski.

Odtworzony szlak frontu ma przyciągnąć nie tylko Polaków, ale i rodziny ofiar poległych podczas I wojny światowej - Niemców, Rosjan, Ukraińców, Austriaków, Białorusinów, Węgrów, Czechów, Słowaków - których prochy spoczywają na ponad 400 cmentarzach w centralnej i wschodniej Małopolsce.

Idea powstania Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej narodziła się jesienią 2009 roku podczas konwentu marszałków ośmiu województw (łódzkie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, świętokrzyskie, lubelskie, małopolskie i podkarpackie). W czasie spotkania został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia szlaku - produktu turystycznego na skalę europejską, który byłby dostępny dla turystów w 100. rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny.

Szlak małopolski obejmuje w sumie osiem powiatów i liczy 455 km długości. Trasa samochodowa przebiega przez 37 miejscowości związanych z walkami, obejmuje 53 wyselekcjonowane obiekty i miejsca. Ponadto składa się z trzech pętli tematycznych związanych z najważniejszymi - pod względem historycznym, patriotycznym i militarnym - epizodami wojny. Każda pętla związana jest z innym okresem wojny i w inny sposób prezentuje działania wojenne i ich skutki.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.