PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijna kasa na obwodnicę i strefę demograficzną

  • GK    14 sierpnia 2013 - 10:43
Unijna kasa na obwodnicę i strefę demograficzną

Budowa obwodnicy Dobrzenia Wielkiego może być finansowana z Regionalnego programu operacyjnego woj. opolskiego na lata 2014-2020. Region przy tym nie traci możliwości finansowania innych inwestycji na drogach wojewódzkich.
Po ostatniej rozmowie z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską marszałek Józef Sebesta otrzymał potwierdzenie, że projekt budowy obwodnicy Dobrzenia Wielkiego może być finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, a region nie traci możliwości finansowania innych inwestycji na drogach wojewódzkich.

Inwestycja, która obejmowałaby miejscowości Dobrzeń Wielki, Dobrzeń Mały oraz Czarnowąsy, leżące wzdłuż trasy wojewódzkiej nr 414 - Opole - Namysłów, związana jest z planowaną rozbudową Elektrowni „Opole".

Jak się wstępnie szacuje, drogowy ruch w trakcie realizacji tej inwestycji może się zwiększyć nawet o jedną trzecią. W projekcie RPO zapisano na ten cel 67 mln euro, a 15 proc. stanowiłby wkład własny z budżetu województwa.

Istniały obawy, że wpisanie tego ogromnego projektu do RPO zmniejszy szansę na kolejne inwestycje na drogach wojewódzkich. Jednak minister Elżbieta Bieńkowska te obawy rozwiała.

Marszałek Józef Sebesta rozmawiał także z minister rozwoju regionalnego o dodatkowych pieniądzach dla regionu na finansowanie kolejnych projektów w ramach programu Specjalnej Strefy Demograficznej.

Województwo otrzyma w ramach PO Kapitał Ludzki dodatkowo 30 mln zł, a jest jeszcze szansa na kolejne 30 mln zł. Ta pierwsza transza będzie przeznaczona na projekty dotyczące działań PO KL związanych ze wsparciem osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy (15 mln zł), wsparciem procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych (5 mln zł)) oraz wyrównywaniem szans edukacyjnych (10 mln zł).

Ministerstwo rozwoju regionalnego podzieliło też dodatkowe środki na wsparcie aktywizacji bezrobotnych. Pieniądze otrzymają powiatowe urzędy pracy w ramach środków PO Kapitał Ludzki na lata 2007-13. Województwo opolskie w 2013 roku dodatkowo otrzymało 18 mln zł, a w roku 2014 otrzyma dodatkowe 34 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.