PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne dofinansowanie na restaurację katedry w Szczecinie

  • MIW    10 maja 2018 - 21:45
Unijne dofinansowanie na restaurację katedry w Szczecinie
Szczecińska katedra św. Jakuba Apostoła (fot. pixabay.com)

W piątek, 11 maja, podpisana zostanie umowa w sprawie dofinansowania prac restauracyjnych w szczecińskiej katedrze św. Jakuba Apostoła. Warta ponad 3,6 mln zł inwestycja zostanie w przeważającej mierze (blisko 3 mln zł) sfinansowana ze unijnych funduszy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
Umowę parafuje marszałek województwa Olgierd Geblewicz i proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jakuba Apostoła ks. Dariusz Knapik.

Czytaj: Powstaje Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków. Co się zmieni 1 stycznia 2018 r.?

Jak informuje zachodniopomorski urząd marszałkowski trwająca od marca inwestycja, która ma w pełni przywrócić kościołowi jego gotycki styl, obejmuje rewitalizację północnej części katedry. Prace obejmują rozbudowę i nadbudowę ryzalitu, zwieńczonego szczytem wysuniętego z elewacji o 2,5 metra. Dotychczasowe okna z żelbetowymi laskowaniami zostaną zdemontowane i zastąpione oknami o aluminiowej konstrukcji fasadowej. Do renowacji przewidziano także ścianę z portalem wejścia do kaplicy mariackiej i oknami ostrołukowymi, żelbetowe filary i nadproża nad oknami z lat 70-tych XX wieku oraz przyziemie do wysokości ceglanych parapetów podokiennych.

Czytaj: Zachodniopomorskie. Olgierd Geblewicz o stanie realizacji RPO

Dofinansowanie prac w szczecińskiej katedrze nie jest jedynym przykładem wsparcia działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Jak podaje urząd, na ratowanie cennych obiektów architektonicznych w regionie przeznaczono z RPO prawie 45 mln złotych. Pieniądze przyznano 12 parafiom, 8 gminom i 1 stowarzyszeniu. Pozwolą na rewitalizację 24 cennych obiektów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.