PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne dofinansowanie rozwoju geotermii

  • PAP    21 października 2011 - 12:50
Unijne dofinansowanie rozwoju geotermii

Ponad 4 mln zł z funduszy unijnych na produkcję i dystrybucję energii geotermalnej otrzymała Geotermia Podhalańska. Wartość całego projektu to ponad 10 mln zł.
Unijną dotację przekazał w Zakopanem członek zarządu województwa małopolskiego Stanisław Sorys, który zwrócił uwagę, że Podhale jest szczególnie bogate w podziemne złoża wód geotermalnych. „Pod ziemią macie niesamowity skarb, który jest coraz bardziej wykorzystywany” – powiedział Sorys.

Czytaj też: Zakopane zamierza pozbyć się smogu

Realizacja projektu umożliwi Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska zwiększenie produkcji energii geotermalnej oraz rozwinięcie sieci ciepłowniczej. Większy wolumen energii geotermalnej wykorzystany będzie do celów grzewczych i rekreacyjnych.

Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na przebudowę jednego z dwóch istniejących odwiertów geotermalnych w Białym Dunajcu i modernizację pompowni „Szymaszkowa”. Inwestycja jednocześnie w znaczący sposób przyczyni się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń, których spore źródło stanowi popularne na Podhalu ogrzewanie węglowe.

Z inwestycji skorzystają gminy: Zakopane, Biały Dunajec i Szaflary.

Rocznie do sieci geotermalnej na Podhalu podłączanych jest około 100 budynków. Obecnie energia geotermalna pokrywa ok. 30 proc. zapotrzebowania na ciepło w samym Zakopanem. Prezes Geotermii Podhalańskiej Czesław Ślimak zwrócił uwagę, że oferta cenowa energii geotermalnej jest coraz bardziej konkurencyjna w stosunku do innych źródeł energii i w pełni ekologiczna.

”Jeden gigadżul energii geotermalnej kosztuje 48 zł. To cena o połowę niższa niż przy ogrzewaniu olejowym, konkurencyjna do ogrzewania gazowego, ale nadal wyższa od ogrzewania węglowego” – powiedział.

Inwestycja kosztować będzie 10 mln zł., z czego ponad 4 mln zł dołożyła UE za pośrednictwem z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Kwota dofinansowania inwestycji z funduszy unijnych stanowi 50 proc. kosztów kwalifikowanych wartości projektu. Resztę kosztów poniesie Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska.

Geotermia Podhalańska ma w planach budowę trzeciego odwiertu geotermalnego. Temperatura wydobywanej na Podhalu wody geotermalnej z dwóch odwiertów zlokalizowanych na złożu w Białym Dunajcu wynosi 86 stopni Celsjusza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • TEKO, 2011-10-21 15:44:47

    TO JEST NAJLEPSZA KURACJA WZMACNIAJĄCA NA ŚWIECIE!!!!!!!