PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne dotacje dzielone są po staremu

  • PAP    13 kwietnia 2012 - 13:28
Unijne dotacje dzielone są po staremu

Konkursy o dotacje z regionalnych programów operacyjnych są nadal prowadzone na podstawie zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny przepisów.
– Dzieje się tak dlatego, że trybunał odroczył utratę mocy ich obowiązywania do połowy 2013 r. – powiedział Piotr Popa z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

W grudniu 2011 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że regulaminy konkursowe, zwane fachowo systemami realizacji regionalnych programów operacyjnych, nie mogą być uznane za źródło prawa powszechnie obowiązującego w Polsce. Trybunał odroczył jednak utratę mocy zakwestionowanych przepisów aż o 18 miesięcy, czyli do połowy 2013 r.

Czytaj też: Rewolucji w funduszach nie będzie

„Do tej daty wszystkie konkursy mogą być rozstrzygane według dziś obowiązujących przepisów, w tym tych zaskarżonych, wobec których TK orzekł niekonstytucyjność” – powiedział Piotr Popa, zastępca dyrektora Biura Ministra w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. „Zatem nie ma powodu zawieszać jakiejkolwiek procedury naboru, podobnie jak nie ma podstaw do wzruszania już zakończonych procedur naboru” – dodał.

Konsekwencje grudniowego wyroku TK zaczynają jednak odczuwać firmy i samorządy, które chciałyby się odwołać od wyników konkursów, które zostały rozstrzygnięte na mocy niekonstytucyjnych – jak wynika z orzeczenia TK – przepisów. Zwróciła już na to uwagę rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz w liście do minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej. W tej sprawie do biura RPO wpływa bowiem wiele skarg od beneficjentów i wnioskodawców na niejasne procedury odwoławcze.

Możliwość odwołania się często sprowadza się do fikcji – alarmuje RPO. Powód? „Procedura odwoławcza dotycząca dofinansowania z regionalnych programów operacyjnych jest do tej pory niejednolita, wynika bowiem z aktów, które nie mają charakteru powszechnie obowiązującego” – pisze RPO. „Oceniając wpływające do mojego Biura skargi w zakresie dofinansowania z regionalnych programów operacyjnych, dostrzegam, że procedura co do odwołania się w ramach tych programów jest w Polsce niespójna i budzi wiele zastrzeżeń beneficjentów” – dodaje rzecznik.

<!-- pagebreak //-->

Problem mają również sądy administracyjne. Początkowo, rozpatrując tego typu sprawy, wojewódzkie sądy administracyjne przyjmowały tę samą argumentację, co TK. Trybunał w swoim wyroku stwierdził, że nie ma „ani prawnej, ani praktycznej możliwości odwrócenia zakończonych konkursów prowadzonych w ramach regionalnych programów operacyjnych, gdyż przyznane na ich mocy ściśle określone środki zostały już rozdysponowane i wypłacone beneficjentom, a częściowo także wydane”.
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Jubilat, 2012-04-13 15:27:02

    Nic jeszcze nie wiadomo.