PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne dotacje na scalanie gruntów

  • PAP    10 kwietnia 2012 - 06:54
Unijne dotacje na scalanie gruntów

39 mln zł z unijnego programu rozwoju obszarów wiejskich przeznaczono na scalanie gruntów rolnych w województwie świętokrzyskim. Wnioski o dotacje na ten cel będzie można składać od 23 kwietnia.
Jak poinformowała zastępca dyrektora ds. PROW Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego Mirosława Mochocka, w regionie proces scalania ma objąć 6,3 tys. hektarów terenów rolnych.

O dotację na przeprowadzenie scaleń występują starostowie, którzy wszczynają postępowania scaleniowe w gminach swoich powiatów. Unia Europejska refunduje koszty opracowania projektów scaleń, wyznaczania granic działek i dróg dojazdowych w terenie oraz roboty inwestycyjne.

Najbardziej zaawansowane prace związane ze scalaniem są prowadzone w gminie Ożarów (pow. opatowski). Procesem scalania zostało objętych ponad 1 tys. hektarów. Scalenia są także przygotowywane w gminach: Bałtów (pow. ostrowiecki), Solec-Zdrój (pow. buski), Imielno (pow. jędrzejowski), Piekoszów i Chęciny (pow. kielecki).

Wnioski o przyznanie pomocy będzie można składać od 23 kwietnia do 20 czerwca w Świętokrzyskim Biurze Rozwoju Regionalnego w Kielcach. Formularz wniosku dostępny jest na stronie internetowej instytucji oraz na stronie ministerstwa rolnictwa.

Zgodnie z ustawą o scalaniu i wymianie gruntów, postępowanie scaleniowe może być wszczęte przez starostę na wniosek większości właścicieli gospodarstw rolnych, położonych na projektowanym obszarze scalenia, a także na wniosek właścicieli gruntów, których łączny obszar przekracza połowę powierzchni projektowanego obszaru scalenia. Procedurą mogą być objęte grunty położone w kilku wsiach.

Celem scalenia gruntów jest uporządkowanie warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie, poprzez: poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych i lasów, racjonalne ukształtowanie rozłogów gruntów oraz dostosowanie granic nieruchomości do systemu urządzeń melioracji wodnych, dróg oraz rzeźby terenu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.