PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne dotacje najlepiej wykorzystuje kapitał ludzki

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    20 sierpnia 2010 - 07:44
Unijne dotacje najlepiej wykorzystuje kapitał ludzki

Tempo, w jakim nasz kraj wydaje dotacje z Unii, wyraźnie przyspieszyło w ostatnich miesiącach. Od początku maja Polska wykorzystała ok. 10 mld zł z unijnego budżetu na lata 2007-2013. Licząc od początku roku, jest to ponad 16 mld zł, czyli prawie tyle, ile w całym ubiegłym roku.
Dane pokazują, że sprawdzają się prognozy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, które zakładało, że w drugim półroczu nastąpi przyspieszenie wydatkowania unijnych pieniędzy. Resort zaplanował, że w tym roku przekaże Komisji Europejskiej do rozliczenia wnioski warte 27 mld zł (od stycznia do czerwca miało to być ponad 10 mld zł). I już jesienią może osiągnąć ten cel – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zdaniem Elżbiety Bieńkowskiej, minister rozwoju regionalnego, realnie w tym roku możemy wykorzystać 30, a w optymistycznym wariancie nawet 40 mld zł.

Z danych ministerstwa  na koniec lipca wynika, że najszybciej fundusze unijne są wydawane w programie kapitał ludzki. W jego ramach złożono wnioski o wypłatę ponad 8,2 mld zł. Właśnie z niego przyznano najwięcej unijnych dotacji, bo aż ponad 18 tys. Na drugim miejscu jest program infrastruktura i środowisko (7,7 mld zł), a tuż za nim adresowany do przedsiębiorców program innowacyjna gospodarka (4,3 mld zł).

Coraz lepiej radzą sobie także regiony. W lipcu złożono rekordową liczbę wniosków o wypłatę dotacji o łącznej wartości ponad 1,1 mld zł. Ze środków dostępnych na lata 2007-2013 wykorzystały one już ponad 15 mld zł.

Liderem wśród regionów jest Wielkopolska, która od momentu uruchomienia swojego programu operacyjnego wykorzystała z niego ponad 1,5 mld zł. Tuż za nią plasują się Małopolska (1,4 mld zł), Pomorze (1,2 mld zł) oraz Podkarpacie (ponad 1,1 mld zł).

Pula pieniędzy z Unii Europejskiej, które mają do swojej dyspozycji regiony, nie jest identyczna. I dlatego wydatkowania przez Mazowsze 971 mln zł nie można porównać z wykorzystaniem przez woj. opolskie 688 mln zł, z tego powodu, że ten drugi region ma cztery razy mniej pieniędzy. Województwa, które najlepiej poradzą sobie z wykorzystaniem funduszy unijnych, będą mogły między siebie podzielić na początku przyszłego roku dodatkowe 500 mln euro – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.