PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne fundusze dla muzyków

  • KB    2 lipca 2010 - 20:27
Unijne fundusze dla muzyków

Obecny 2 lipca na Opolszczyźnie minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski, przywiózł opolskim filharmonikom umowę na dofinansowanie modernizacji obiektu. Opiewa ona na 20 mln złotych.
Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.

Wartość całego przedsięwzięcia wyniesie 32,3  tys. złotych. W jego ramach zostanie powiększony istniejący hol, powstaną tarasy zewnętrzne, na których będą się odbywać koncerty promenadowe, powstaną nowoczesne garderoby dla artystów. Gmach będzie bardziej przyjazny niepełnosprawnym, poprawi się jego estetyka, zyska otoczenie. W ramach projektu FO zamierza też zakupić nowoczesny sprzęt nagłaśniający, oświetleniowy, multimedialny.

Dyrektor FO, Bogusław Dawidow mówił, iż podpisanie umowy, to historyczny moment, wyczekiwany od 10 lat. Dokończenie modernizacji sprawi, że instytucja będzie pracować w naprawdę dobrych, nowoczesnych warunkach.

Z podpisanej umowy cieszył się także marszałek województwa Józef Sebesta. Dotąd to właśnie samorząd województwa, nie chcąc opóźniać prac, finansował inwestycję. Minister Zdrojewski podkreślał, że projekt filharmonii wygrał w konkursie, bo był bardzo dobry. Pod uwagę przy rozstrzygnięciach brano jakość projektu, czas realizacji i to, czy placówka po modernizacji nie będzie generować wyższych kosztów. Zdaniem ministra opolscy filharmonicy stanowią dobry zespół, o dorobku i poziomie artystycznym budzącym szacunek.

Bogdan Zdrojewski pochwalił też współpracę z władzami samorządowymi województwa, dziękując za to, że finansowały dotąd budowę, wierząc bezwarunkowo, że projekt otrzyma dofinansowanie.

- W przypadku modernizowanych lub nowo powstających instytucji kultury ważna jest nie tylko sama inwestycja, ale pytanie: co będzie potem? Czy nie nastąpi gigantyczny wzrost kosztów? I czy w wyniku inwestycji oferta kulturalna zostanie wzbogacona, czy będzie komplementarna, czy dzięki działalności instytucji kultury uda się stworzyć markę rozpoznawalną w kraju i Europie – mówił Bogdan Zdrojewski. Przyznał też, że były miasta na mapie Polski, które nigdy wcześniej nie otrzymały dofinansowania z budżetu państwa. Do nich należało Opole. Zapowiedział, iż mapa kulturalna kraju będzie zapełniała się proporcjonalnie, a oszczędnościami wynikającymi w przetargów ministerstwo podzieli się z beneficjentami. W przypadku inwestycji opolskich udział samorządu wyniesie 2/3.

Bogdan Zdrojewski obiecał też dofinansowanie przyszłorocznych obchodów rocznicy III Powstania Śląskiego na Górze św. Anny. Samorząd naszego województwa organizuje je wspólnie z województwem śląskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.