PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne fundusze: na razie ruszyła Polska Cyfrowa, kiedy kolejne konkursy?

  • Piotr Toborek    9 stycznia 2015 - 10:41
Unijne fundusze: na razie ruszyła Polska Cyfrowa, kiedy kolejne konkursy?
fot.pixabay.com

Nikt się chyba nie łudził, że w I kwartale 2015 roku będą już dostępne jakieś unijne środki. Było do przewidzenia, że tak naprawdę wszystko ruszy w drugiej połowie roku.
Po długim oczekiwaniu 30 grudnia wystartował pierwszy unijny konkurs w ramach Polski Cyfrowej. To jednak zdecydowanie najbardziej zaawansowany z unijnych programów na nową perspektywę.

 Pozostałe są daleko w tyle, co wywołuje niepokój części samorządowców.

– Rok 2014 był trudny dla samorządów, środki unijne z poprzedniej perspektywy już się skończyły, a nowych jeszcze nie ma. Właśnie brak wsparcia inwestycji gminnych przez środki zewnętrzne spowodował, że w 2014 nie mieliśmy wielu spektakularnych inwestycji – mówi Wojciech Długoborski, prezes Unii Miasteczek Polskich, zastępca burmistrza Gminy Chojna.

Czytaj: Ilu urzędników potrzeba do obsługi unijnych programów?

Jego zdaniem opóźnienia w uruchomianiu funduszy z kolejnej perspektywy budzą duże obawy.

– Nie zanosi się na to, aby coś się tu szybko działo i tak naprawdę trzeba się spodziewać, że do samorządów pieniądze z Unii trafią najwcześniej w drugiej połowie 2015 r. – dodaje.

Jak twierdzi prezydent Jaworzna Paweł Silbert, w przypadku nowej perspektywy wszyscy czekają na wyjście z fazy przygotowań do fazy realizacji.

– Jeden rok już minął, kolejny się zaczął i jeżeli dalej będzie się to przeciągać, zostanie nam bardzo mało czasu, żeby się wywiązać ze wszystkich przyjętych zobowiązań. Chcielibyśmy wiedzieć, na czym stoimy i poznać ostateczne reguły – mówi prezydent.

O pewnym zniecierpliwieniu związanym z oczekiwaniem na pierwsze konkursy z nowej perspektywy mówi także Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

– Rozczarowanie to byłoby za mocno powiedziane, ale rzeczywiście zaniepokojenie się pojawia – przyznaje. Jako członek Komitetu Regionów jestem świadom, jak działa ten mechanizm, ale chciałoby się, aby jak najszybciej można było sięgać po unijne środki – mówi Tadeusz Truskolaski.

Na początek Polska Cyfrowa

Ostatnie dni starego roku rozwiały zresztą część niepokojów. Prace nad krajowymi programami nabrały tempa. Znane jest coraz więcej konkretów, ruszył wspomniany konkurs Cyfrowej Polski.

Skąd takie przyśpieszenia wyjaśniała minister Maria Wasiak.

– Zależy nam, by najpóźniej na początku 2015 roku KE notyfikowała wszystkie programy – strona polska od początku negocjacji dokłada wszelkich starań, aby tak się stało – mówiła minister. – Jest to o tyle istotne, że na przełomie stycznia i lutego 2015 r. Komisja przedłoży propozycję zmian Wieloletnich Ram Finansowych i budżetu rocznego, która musi zostać przyjęta jednomyślnie przez Radę, a Parlament Europejski musi wyrazić zgodę.

Jak tłumaczy Wasiak, zgodnie z art. 19 rozporządzenia rewizja WRF musi zostać przyjęta przed 1 maja 2015 r., a więc dopiero po tej dacie Komisja będzie mogła przyjąć programy nie wynegocjowane do końca 2014 roku.

Jak się jednak okazuje, nie dla wszystkich wydłużające się oczekiwanie na unijne konkursy jest zaskoczeniem.

– Jest to oczywiście problem, ale to problem spodziewany. Mnie to jakoś nie zaskakuje. Niespodzianką byłoby, gdyby Unia przyśpieszyła – mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura w Związku Miast Polskich.×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2015-08-30 23:11:26

    Pomoc w pozyskaniu dofinansowania z PO Polska Cyfrowa: artmetic.pl