PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne miliony na kanalizację

  • PAP    17 marca 2012 - 18:14
Unijne miliony na kanalizację

W Koszalinie podpisano dwie, opiewające łącznie na 39,1 mln zł, umowy na unijne dofinansowanie projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej.
Beneficjentami są: Związek Miast i Gmin Pojezierza Drawskiego oraz gmina Gryfino. Pierwszy z beneficjentów realizuje zadanie pod nazwą „Ochrona wód zlewni rzek Drawy i Regi.” Inwestycja jest warta 82,9 mln zł. Unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) wynosi 32,3 mln zł.

Projekt obejmuje cztery gminy: Drawsko Pomorskie, Łobez, Resko i Złocieniec. W jego ramach do 30 listopada 2015 r. zbudowane zostanie 41,4 km nowej sieci kanalizacji sanitarnej, 20,4 km sieci wodociągowej i 2,9 sieci kanalizacji deszczowej, przebudowana oczyszczalnia ścieków w Drawsku Pomorskim oraz 2,8 km sieci kanalizacyjnej, zmodernizowana zostanie stacja uzdatniania wody w Złocieńcu.

Inwestycja już trwa, bo Związek Miast i Gmin Pojezierza Drawskiego (ZMiGPD) rozpoczął ją jeszcze przed uzyskaniem unijnego dofinansowania. Burmistrz Złocieńca, przewodniczący ZMiGPD Waldemar Włodarczyk powiedział w sobotę PAP, że wykonano już ok. jednej trzeciej zaplanowanych prac. W Drawsku Pomorskim powstały m.in. pierwsze w woj. zachodniopomorskim i drugie w kraju po Zambrowie (Podlaskie) laguny do hydrofitowego odwadniania osadów, czyli specjalne zbiorniki do oczyszczania ścieków za pomocą roślin.

Końcowym efektem całego projektu ma być m.in. ograniczenie negatywnego wpływu systemu kanalizacji na wody rzek Drawy i Regi, zabezpieczenie wód podziemnych przed przedostaniem się do nich zanieczyszczeń i dostęp ponad 95 proc. mieszkańców czterech gmin do sieci kanalizacyjnej.

Projekt Gryfina polegający na budowie i przebudowie kanalizacji sanitarnej będzie dopiero realizowany. Jego całkowita wartość to 14,7 mln zł. Unijne dofinansowanie wynosi 6,8 mln zł.

W ramach inwestycji do 31 lipca 2013 r. w miejscowościach Gryfino, Pniewo i Żórawki zbudowane zostanie 13,3 km nowej sieci kanalizacji sanitarnej i zmodernizowane 237 m istniejącej sieci.

Końcowym efektem projektu ma być m.in. podłączenie do sieci kanalizacyjnej 861 nowych klientów, redukcja zanieczyszczeń przedostających się do gleb, wód gruntowych i powierzchniowych i poprawy jakości wody pitnej w ujęciu wód podziemnych Tywa.

Instytucją wdrażającą dla obu projektów jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Jego prezes Jacek Chrzanowski powiedział w sobotę, że po podpisaniu umów ze ZMiGPD i gminą Gryfino łączna wartość unijnego wsparcia z POIiŚ przekazanego za pośrednictwem WFOŚiGW na zachodniopomorskie proekologiczne projekty przekroczyła już 500 mln zł.

Uczestniczący w sobotniej konferencji wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski poinformował, że finansowe wsparcie projektów ZMiGPD i gminy Gryfino pieniędzmi z POIiŚ było możliwe dzięki dokonanym za zgodą Komisji Europejskiej przesunięciom środków w tym programie między zaplanowanymi zadaniami. Oba projekty znajdowały się do niedawna na rezerwowej liście projektów zgłoszonych do POIiŚ.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.