PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne pieniądze na dokumentację zapewnią nowe inwestycje w dolnośląskim

  • AT    9 października 2014 - 12:29
Unijne pieniądze na dokumentację zapewnią nowe inwestycje w dolnośląskim

Dolnośląskie samorządy i spółki komunalne pozyskały w unijnym konkursie dotacje o łącznej wartości 9,2 mln zł. To pieniądze, dzięki którym zostaną przygotowane nowe wnioski na modernizację 8 oczyszczalni ścieków i budowę 150 km kanalizacji oraz 30 km wodociągów.
Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu podpisał pięć umów na dotacje na opracowanie dokumentacji dla nowych beneficjentów Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POiŚ). W spotkaniu w siedzibie WFOŚiGW we Wrocławiu wzięli udział przedstawiciele spółek komunalnych z: Wrocławia (MPWiK), Legnicy, Złotoryi, a także gminy: Oborniki Śląskie i Mieroszów. We wrześniu br. zostały już zawarte umowy z benficjentami z: Nowej Rudy, Dzierżoniowa, Bolesławca a także gmin: Wisznia Mała, Jawor, Kamienna Góra i Chojnów.

Dotacje pomogą samorządowcom w przygotowaniu profesjonalnej dokumentacji, która umożliwi im składanie z sukcesem wniosków w unijnych konkursach na nowe, wielomilionowe inwestycje. Tak jak na przykład organizowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko - największego europejskiego źródła pieniędzy na ekologię (ponad 5 mld euro w skali całego kraju).

Czytaj też:  Ostapiuk: UE zagroziła wstrzymaniem funduszy na gospodarkę odpadami

Program, który trwa od 2007 roku ma swojego następcę realizowanego od 2014 r. do 2020 r. I właśnie na tą nową perspektywę finansową dolnośląscy samorządowcy otrzymają wsparcie. Dzięki wygranej w konkursie samorządowcy pozyskali środki na dofinansowanie dokumentacji projektowej i technicznej oraz związanej z wykonaniem ocen oddziaływania na środowisko czy opracowanie studiów wykonalności. Możliwe będą także do sfinansowania wydatki poniesione na opłaty dotyczące decyzji administracyjnych na etapie przygotowania przedsięwzięcia.

 Czytaj też:  Jak się rozwijać, by optymalnie wykorzystać unijne fundusze

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu obsługuje na Dolnym Śląsku 44 projektów w ramach POIiŚ. Ich łączna wartość wynosi ponad 960 milionów złotych. Unijne dofinansowanie wynosi 473 mln zł.

Zakończono już budowę ponad 300 km wodociągów i kanalizacji, powstały 3 nowe oczyszczalnie ścieków w: Nowogrodźcu, Ziębicach i Sulikowie, unowocześniono zakłady w: Środzie Śląskiej, Oławie, Strzegomiu i Strzelinie. WFOŚiGW we Wrocławiu  jest aktywnym partnerem dolnośląskich beneficjentów, którym zapewnia nie tylko finansowe, ale także merytoryczne wsparcie. WFOŚiGW we Wrocławiu m.in. monitoruje i pomaga podczas opracowania projektów do udziału  w konkursach, ocenia złożone wnioski, zawiera umowy, rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji i przekazuje środki unijne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.