Unijne pieniądze na dokumentację zapewnią nowe inwestycje w dolnośląskim

Dolnośląskie samorządy i spółki komunalne pozyskały w unijnym konkursie dotacje o łącznej wartości 9,2 mln zł. To pieniądze, dzięki którym zostaną przygotowane nowe wnioski na modernizację 8 oczyszczalni ścieków i budowę 150 km kanalizacji oraz 30 km wodociągów.
Unijne pieniądze na dokumentację zapewnią nowe inwestycje w dolnośląskim

Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu podpisał pięć umów na dotacje na opracowanie dokumentacji dla nowych beneficjentów Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POiŚ). W spotkaniu w siedzibie WFOŚiGW we Wrocławiu wzięli udział przedstawiciele spółek komunalnych z: Wrocławia (MPWiK), Legnicy, Złotoryi, a także gminy: Oborniki Śląskie i Mieroszów. We wrześniu br. zostały już zawarte umowy z benficjentami z: Nowej Rudy, Dzierżoniowa, Bolesławca a także gmin: Wisznia Mała, Jawor, Kamienna Góra i Chojnów.

Dotacje pomogą samorządowcom w przygotowaniu profesjonalnej dokumentacji, która umożliwi im składanie z sukcesem wniosków w unijnych konkursach na nowe, wielomilionowe inwestycje. Tak jak na przykład organizowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko - największego europejskiego źródła pieniędzy na ekologię (ponad 5 mld euro w skali całego kraju).

Czytaj też:  Ostapiuk: UE zagroziła wstrzymaniem funduszy na gospodarkę odpadami

Program, który trwa od 2007 roku ma swojego następcę realizowanego od 2014 r. do 2020 r. I właśnie na tą nową perspektywę finansową dolnośląscy samorządowcy otrzymają wsparcie. Dzięki wygranej w konkursie samorządowcy pozyskali środki na dofinansowanie dokumentacji projektowej i technicznej oraz związanej z wykonaniem ocen oddziaływania na środowisko czy opracowanie studiów wykonalności. Możliwe będą także do sfinansowania wydatki poniesione na opłaty dotyczące decyzji administracyjnych na etapie przygotowania przedsięwzięcia.

 Czytaj też:  Jak się rozwijać, by optymalnie wykorzystać unijne fundusze

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu obsługuje na Dolnym Śląsku 44 projektów w ramach POIiŚ. Ich łączna wartość wynosi ponad 960 milionów złotych. Unijne dofinansowanie wynosi 473 mln zł.

Zakończono już budowę ponad 300 km wodociągów i kanalizacji, powstały 3 nowe oczyszczalnie ścieków w: Nowogrodźcu, Ziębicach i Sulikowie, unowocześniono zakłady w: Środzie Śląskiej, Oławie, Strzegomiu i Strzelinie. WFOŚiGW we Wrocławiu  jest aktywnym partnerem dolnośląskich beneficjentów, którym zapewnia nie tylko finansowe, ale także merytoryczne wsparcie. WFOŚiGW we Wrocławiu m.in. monitoruje i pomaga podczas opracowania projektów do udziału  w konkursach, ocenia złożone wnioski, zawiera umowy, rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji i przekazuje środki unijne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE