PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne pieniądze na niepełnosprawnych w Małopolsce

  • PAP    20 stycznia 2015 - 09:44
Unijne pieniądze na niepełnosprawnych w Małopolsce
W Małopolsce działania na rzecz osób niepełnosprawnych będą wspierane z Regionalnego Programu Operacyjnego (fot.sxc.hu)

Wyrównywanie szans edukacyjnych, pomoc w zatrudnieniu, wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych - m.in. te zadania województwo małopolskie będzie realizowało za środki unijne w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020.
O potrzebach osób niepełnosprawnych mówili na konferencji w Krakowie m.in. wiceminister pracy i polityki społecznej Małgorzata Marcińska i wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak.

Zwracali oni uwagę, że niepełnosprawność nie jest problemem jednej osoby, ale i jej rodziny i znajomych. To również problem wpływający na sytuację ekonomiczną, gospodarczą i społeczną w regionie i kraju. Wskazywali też, że osoby niepełnosprawne powinny mieć równy dostęp do edukacji, miejsc pracy, opieki zdrowotnej, a kompleksowa terapia dziecka niepełnosprawnego jest istotnym warunkiem jego samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.

W Małopolsce działania na rzecz osób niepełnosprawnych będą wspierane z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO).

Czytaj też: Opiekunowie niepełnosprawnych muszą być traktowani równo

"Samorządy lokalne, w tym wojewódzkie, mogą lepiej wspierać osoby niepełnosprawne i sprawniej dysponować funduszami unijnymi na projekty im dedykowane niż władze centralne. A to dlatego, że lepiej rozumieją potrzeby i oczekiwania stowarzyszeń działających na rzecz tych osób, samych niepełnosprawnych i ich rodzin, a także znają sytuacje na regionalnym rynku pracy" - mówił wicemarszałek Kozak.

Inicjatywy na rzecz osób niepełnosprawnych w Małopolsce mogą znaleźć źródło finansowania głównie w ramach trzech osi priorytetowych RPO: Rynek pracy (270,8 mln euro), Region spójny społecznie (232 mln euro) oraz Wiedza i kompetencje (204,9 mln euro). "Dzięki milionom euro możliwe będzie zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych, wspieranie ich przedsiębiorczości, a także promowanie ekonomii społecznej i równych szans, zarówno jeżeli chodzi o edukację, jak i pracę dla osób zdrowych i chorych" - podkreślił Kozak. Wskazał też, że osoby niepełnosprawne powinny móc składać aplikacje o dofinansowanie własnej działalności gospodarczej.

W 2013 r. w Małopolsce osoby z niepełnosprawnością stanowiły 5,1 proc. wszystkich osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w regionie, po okresie wzrostu od 2011 r., spada. W 2011 r. pracę miało ich 21,2 proc., a w 2013 r. 19,8 proc.

Oprócz działań finansowanych z Regionalnych Programów Operacyjnych wpływ na sytuację niepełnosprawnych będą miały działania finansowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Organizatorami poniedziałkowej konferencji w Centrum Psychoonkologii "Pomoc osobom niepełnosprawnym w nowej perspektywie unijnej w latach 2014 - 2020" były: Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin "jestem ZA", MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.