PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne pieniądze na turystykę kulturową

  • KB    28 maja 2010 - 14:42

2 mln zł dotacji przyznano na rewaloryzację zespołu pałacowo-parkowego w Żmigrodzie. Pieniądze przyznano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego.
Projekt zakłada rewitalizację terenu wokół ruin pałacu. Uporządkowanie starodrzewu, nasadzenie drzew, krzewów i trawników, wytyczenie nowych alejek ma nie tylko podkreślić zabytkowy charakteru obiektu, ale i przywrócić oryginalny wygląd dziewiętnastowiecznej, romantycznej kompozycji parku wg zachowanych materiałów ikonograficznych. Powstanie też plac wypoczynkowy z miejscem na ognisko, grillem, pergolą i altaną a także mała przystań na dwie łódki. Zagospodarowane będą również pobliskie wyspy wraz z mostkami.

Całkowity koszt inwestycji opiewa na prawie 3 mln zł, z czego ponad 2 mln to dotacja, którą zarząd województwa przyznał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Na końcowy efekt prac zaczekać trzeba będzie do końca listopada 2011 roku.

To już drugi etap prac rewitalizacyjnych obiektu. Pierwszy, obejmujący renowację baszty, zagospodarowanie ruin zamku oraz bezpośredniego otoczenia tych miejsc, zakończono w 2008 roku.

Żmigrodzki zespół pałacowo–parkowy jest miejscem szczególnym. Położony na terenie obszarów chronionych NA TURA 2000, oraz Szlaku Dolnośląskich Zamków i Pałaców teraz ma szansę stać się perełką turystyczno-kulturalną regionu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.