PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne pieniądze trafią do powiatu Siedlce

  • JL    24 sierpnia 2016 - 09:59
Unijne pieniądze trafią do powiatu Siedlce

Wicemarszałek Mazowsza Janina Ewa Orzełowska i członek zarządu Elżbieta Lanc podpisują umowy dla beneficjentów z powiatu Siedlce. Fot. UMWM

E-usługi medyczne dla pacjentów szpitali w Siedlcach i Garwolinie oraz wdrożenie nowoczesnych technologii do obsługi spraw urzędowych w gminie Kotuń to inwestycje, które dostana pieniądze z regionalnego programu operacyjnego woj. mazowieckiego.
Szpital w Siedlcach wzbogaci się o osiem e-usług usprawniających kontakty pacjentów z lekarzami oraz zarządzanie szpitalem. Dostanie na to ponad 2,7 mln zł. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z trzema placówkami zdrowotnymi z Mordów, Wiśniewa i Radzikowa Wielkiego. Inwestycja zakłada wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej, systemu do identyfikacji pacjentów (eID), oraz rejestru zdarzeń medycznych.

Ponadto pojawią się rozwiązania wspomagające wizyty domowe u pacjentów (Opieka@Dom) i prowadzenie szkolnych gabinetów pielęgniarskich (Opieka@Szkoła). Pierwsze z nich umożliwi lekarzowi sprawdzenie dokumentacji medycznej pacjenta, wystawianie zleceń, skierowań i recept za pomocą urządzenia mobilnego. Drugie pozwoli np. na rejestrację wizyt uczniów w gabinecie pielęgniarskim czy też prowadzenie elektronicznych książeczek zdrowia. Dzięki elektronicznemu zlecaniu badań diagnostycznych oraz elektronicznej rejestracji pacjentów zwiększy się także dostępność świadczeń zdrowotnych. Natomiast zbieranie i analizowanie opinii pacjentów za pomocą e-ankiet pozwoli szpitalowi zapewnić jeszcze wyższą jakość świadczonych usług.

Wsparcie unijne w wysokości ponad 4,9 mln zł pozwoli także na uruchomienie 11 e-usług skierowanych do pacjentów szpitala w Garwolinie oraz personelu medycznego. Wprowadzanie elektronicznej dokumentacji pozwoli na szybki i łatwy podgląd informacji o stanie zdrowia pacjentów, a telediagnostyka obrazowania ułatwi rejestrowanie opisów wyników badań. Każdemu pacjentowi przypisany zostanie indywidualny kod kreskowy, co usprawni dostęp do informacji o przebiegu leczenia, przyjmowanych lekach, a także wynikach badań diagnostycznych. Mobilna aplikacja „Obchód” zapewni wgląd w informacje o hospitalizowanym pacjencie. Usługi takie jak Opieka@Szkoła i Opieka@Dom ułatwią natomiast realizację domowych wizyt lekarskich oraz opieki pielęgniarskiej nad uczniami.

Z efektów projektu skorzystają również pacjenci publicznych zakładów opieki zdrowotnej w Górznie, Trojanowie, Borowiu i Miastkowie Kościelnym. Dla nich przewidziane jest wprowadzenie usługi e-Partner, która pozwoli na elektroniczne przekazywanie wyników zleconych badań lub konsultacji medycznych, rejestrację do specjalistycznych poradni oraz wymianę dokumentacji medycznej pomiędzy placówkami.

Prostsze załatwianie spraw urzędowych – tak można określić efekt unijnego projektu realizowanego w gminie Kotuń. Zasięgiem obejmie on również urzędy gminy w Skórcu, Suchożebrach, Wodyniach i Zbuczynie. W ramach inwestycji zaplanowane jest wdrożenie systemu e-usług, co pozwoli na udostępnienie 39 usług elektronicznych dla mieszkańców i przedsiębiorców. Oznacza to zdecydowane uproszczenie procedur administracyjnych, a także przyspieszenie obiegu dokumentów urzędowych. Dla mieszkańców i przedsiębiorców to natomiast większy komfort podczas załatwiania bieżących spraw i duża oszczędność czasu. Planowany jest zakup komputerów i tabletów z niezbędnym oprogramowaniem dla pięciu urzędów gmin. Powstanie też wirtualna sieć. Gmina Kotuń dostanie na to z UE ponad 1,3 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2016-09-04 01:59:54

    Dotacje unijne dla firm sektora MŚP: zajrzyj na stronę Artmetic!