PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne rozliczenie w świętokrzyskim

  • pap    18 października 2013 - 06:32
Unijne rozliczenie w świętokrzyskim

86,4 proc. z prawie 770 mln euro przeznaczonych na Regionalny Program Operacyjny wykorzystało dotąd województwo świętokrzyskie. W czwartek władze regionu podsumowały kończącą się perspektywę finansowania UE w ramach RPO.
 "Do końca roku rozstrzygniemy i wyłonimy beneficjentów z pozostałych ogłoszonych w tym roku konkursów" - zapewniał w czwartek członek zarządu województwa świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski. "Jestem przekonany, że rok przyszły będzie rokiem finalizowania, a w roku 2015 będziemy mogli mówić o realnym rozliczeniu z tych środków" - ocenił.

Jak informuje urząd marszałkowski województwa świętokrzyskiego zarząd ogłosił łącznie 45 konkursów, na które napłynęło 2850 wniosków. "Najwięcej umów zawarto w ramach wsparcia dla przedsiębiorców" - powiedział Kotowski. Ze statystyk władz samorządowych regionu wynika, że średnia wartość projektów składanych w tej perspektywie budżetowej wynosiła 4,4 mln zł.

Według członka zarządu województwa odpowiedzialnego za infrastrukturę, Jana Maćkowiaka w ostatnich latach udało się znacznie podnieść nie tylko standard świętokrzyskich dróg, ale także zmodernizować tabor kolejowy.

Jak przypomniał wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Grzegorz Świercz, odpowiedzialny między innymi za ochronę zdrowia, w regionie wydatkowano prawie osiem procent dostępnych na ten cel środków "Jesteśmy liderem w inwestowaniu w infrastrukturę ochrony zdrowia w kraju" - podkreślił.

"Ponad 50 mln euro zostało przeznaczone na poprawę warunków leczenia we wszystkich dziedzinach medycyny" - powiedział Świercz. Zaznaczył, że dzięki tym środkom udało się stworzyć warunki do leczenia w specjalizacjach placówkach, których do niedawna nie było w regionie. W placówkach, w które zainwestowano, wykonano ponad 800 tys. badań klinicznych, z których skorzystało 30 tys. osób.

Spora część środków została przeznaczona także na działania związane z ochroną środowiska. Jak zaznaczył członek zarządu województwa świętokrzyskiego Piotr Żołądek obecnie poziom dostępności wodociągów wynosi 92 proc. a poziom skanalizowania przekroczył 53 proc. "To już teraz zadowalający wynik, czekamy na kolejne zaktualizowane dane" - zaznaczył.

Władze samorządowe województwa świętokrzyskiego są jednak zgodne, że w wielu obszarach można zaobserwować spore opóźnienia regionu w stosunku do Europy.

"Mimo tej mijającej siedmiolatki i tak wielu projektów, które udało nam się zrealizować, cały czas w wielu dziedzinach jest dużo do zrobienia" - ocenił w rozmowie z dziennikarzami marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. Zwrócił uwagę na warte setki milionów złotych inwestycje, takie jak droga wojewódzka nr 786 z Kielc w kierunku Włoszczowy i granicy z województwem śląskim oraz drogi z Buska Zdroju do granicy z Małopolską. "To tylko przykłady inwestycji, które uczyniły region już dzisiaj dużo bardziej rozwiniętym" - powiedział. Zdaniem Jarubasa szczególnie cenne są inwestycje w przedsiębiorstwa, które dają nowe miejsca pracy.

Zdaniem Jarubasa sukcesem ostatnich siedmiu lat jest fakt, że efekty RPO można zauważyć dosłownie w każdym zakątku regionu świętokrzyskiego. "Cieszy mnie to, że poprzez projekty realizowane w tej perspektywie Unia Europejska zawitała dosłownie do każdej gminy " - podkreślił.

Województwo Świętokrzyskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 otrzymało 769 mln 528 tys. euro. Region znalazł się także w grupie pięciu najsłabiej rozwiniętych województw objętych programem operacyjnym "Rozwój Polski Wschodniej."

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: