PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne środki dla firm z Polski Wschodniej

  • JK    3 czerwca 2011 - 15:22
Unijne środki dla firm z Polski Wschodniej

Przedsiębiorcy z obszaru Polski Wschodniej mogą liczyć na łatwiejszy dostęp do kredytów i pożyczek, przeznaczonych na prowadzenie własnego biznesu.
Bank Gospodarstwa Krajowego zawarł pierwsze umowy z pośrednikami finansowymi, którzy uczestniczyć będą w projekcie realizowanym przez bank ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 - 2013. Wartość podpisanych umów sięga 30 mln zł.

Czytaj też: 100 mln zł w Polsce Wschodniej nie dla banków

Celem przedsięwzięcia jest zaoferowanie małym i średnim firmom odnawialnych instrumentów wsparcia, określonych jako instrumenty inżynierii finansowej. Ich specyfiką jest to, że wymagają zaangażowania i współpracy podmiotów gospodarczych działających w różnych obszarach, tzn. instytucji zarządzającej środkami, w tym przypadku jest to BGK, instytucji pośredniczących w transakcjach, będących bezpośrednimi partnerami finansowych firm ,a także adresatów wsparcia ze środków projektu, czyli przedsiębiorców.

Czytaj też: Konkurs promocyjny dla Polski Wschodniej 

Zawarte przez BGK umowy w ramach PO RPW dotyczą wsparcia udzielonego na działalność poręczeniową, stąd pośrednikami są fundusze poręczeniowe, działające w województwach Polski wschodniej: Podkarpacki Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. z Rzeszowa oraz Warmińsko-Mazurski Fundusz „Poręczenia Kredytowe" Sp. z o.o. z Działdowa. Obydwa fundusze zostały wyłonione w drodze konkursu, przeprowadzonego przez BGK.

Poręczenia udzielane przez pośredników finansowych, zabezpieczające zobowiązania przedsiębiorców wobec banków z tytułu udzielonych kredytów i pożyczek, będą poręczane za środków udostępnionych przez BGK, co w praktyce oznacza, że Bank będzie przejmował zobowiązania z tego tytułu. Umożliwi to znaczne rozszerzenie skali działalności funduszy poręczeniowych, przynosząc korzyści w postaci zwiększonej aktywności gospodarczej przedsiębiorstw z tego regionu oraz nowych decyzji inwestycyjnych w sektorze MŚP. Ma to szczególne znaczenie dla firm rozpoczynających działalność, którym trudno byłoby uzyskać kredyt na warunkach typowo rynkowych.

Środki unijne, przeznaczone w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na realizację przedsięwzięć w sferze instrumentów finansowych to kwota ok. 100 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.