PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne stypendia dla doktorantów

  • PAP    5 lutego 2012 - 13:30

3,5 mln zł z UE jest przeznaczonych w 2012 r. w województwie podlaskim na stypendia dla doktorantów. Środki pochodzą z programu Kapitał Ludzki. Dzięki nim stypendia otrzyma ok. 130 osób.
Przez rok mogą dostać maksymalnie 3,5 tys. zł wsparcia miesięcznie. Cały program stypendialny będzie trwał od 1 lipca 2012 r. do końca 2014 r. – poinformowała dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku Elżbieta Romańczuk.

Łączna pula przeznaczona na stypendia dla doktorantów w ciągu tych trzech lat to 9 mln zł – dodała. Stypendia mogą dostać studenci studiów doktoranckich na uczelniach z województwa podlaskiego, ale także mieszkańcy regionu, którzy mają otwarte przewody doktorskie na uczelniach poza województwem.

Oprócz pomocy finansowej program stypendialny zakłada również cykl szkoleń z zakresu wdrożeń badań naukowych w przemyśle i innowacyjnych technologiach. Przed naborem wniosków, program będzie szeroko promowany na uczelniach – dodała Romańczuk.

Dotychczas dzięki unijnym pieniądzom z programu kapitał ludzki w regionie stypendia dostało około 120 doktorantów. Fundusze trafiały do doktorantów głównie za pośrednictwem uczelni. Teraz będzie inaczej – podkreśliła Romańczuk. Doktoranci będą mogli sami składać wnioski o przyznanie stypendium do departamentu polityki regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Nie ma szczególnie preferowanych kierunków prac i badań naukowych.

Dotąd w regionie stypendia otrzymywali doktoranci m.in. z dziedzin takich jak: medycyna, technika czy ekonomia. Wspierano m.in. badania dotyczące warunków leczenia nowotworów czy zawałów serca, zabezpieczeń danych w internecie, wpływu organizacji dużych wydarzeń sportowych na rozwój regionu, wpływu inwestycji zagranicznych na płace w regionie czy rozwoju wzornictwa na gospodarkę.

Poza programem urzędu marszałkowskiego, program stypendialny ze środków unijnych będzie realizować też Politechnika Białostocka – największa państwowa uczelnia techniczna w regionie. Ma na ten cel 1,4 mln zł z programu Kapitał Ludzki zdobyte w poprzednich latach.

W ramach projektu stypendia dostanie 30 doktorantów, którzy przez rok będą otrzymywali po 3 tys. zł miesięcznie. Już ruszył pierwszy nabór, w ramach którego zostanie przyznanych 10 stypendiów. Kolejne nabory przewidziane są na wrzesień 2012 r. i wrzesień 2013 r.

Przy wyborze stypendystów, komisja na politechnice będzie oceniała tematykę i stopień zaawansowania pracy doktorskiej, możliwość wdrożenia wyników badań w gospodarce, a także dotychczasowy dorobek doktoranta i jego osiągnięcia naukowe. Dodatkowo w ramach projektu przewidziane są szkolenia dotyczące m.in. specyfiki komercjalizacji wiedzy czy zagadnień z zakresu ochrony własności intelektualnej. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.