PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne stypendia dla zdolnych uczniów z Pomorza

  • FRA    26 listopada 2009 - 14:06

Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowski wręczy jutro stypendia dla szczególnie uzdolnionych uczniów z województwa. Łącznie wyróżnionych zostanie 400 młodych osób, które przez rok otrzymywać będą po 300 zł miesięcznie, natomiast nauczyciele, opiekujący się stypendystami, otrzymają jednorazowo kwotę 900 zł.
Uroczyste wręczenie pierwszej puli ponad 160 stypendiów odbędzie się w piątek 27 listopada 2009 r., o godz. 10.00, w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Projekt stypendialny jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Poddziałanie 9.1.3 pod nazwą "Program pomocy stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych z obszaru województwa pomorskiego".

Przewiduje on wsparcie dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zwłaszcza z obszarów wiejskich, dla których niekorzystna sytuacja materialna stanowi barierę w rozwoju edukacyjnym. Celem projektu jest m.in. wzmocnienie zainteresowania uczniów przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi i technicznymi, ukierunkowanie ich na rozwój kluczowych zdolności przydatnych w przyszłej pracy, a także stworzenie równych szans młodym ludziom napotykającym na bariery o charakterze środowiskowym, ekonomicznym i geograficznym uniemożliwiające rozwijanie ich szczególnych zdolności.

Na koniec roku szkolnego, najlepszych 20 stypendystów, będzie uczestniczyć w obozie naukowym, w ramach którego odbywać się będą dodatkowe zajęcia dydaktyczne (według opracowanych autorskich programów) i zajęcia wypoczynkowe.

Kolejne trzy rozdania stypendiów dla pomorskich uczniów odbędą się w grudniu, w Nadbałtyckim Centrum Kultury (14.12.2009 r.) oraz w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (15.12. i 27.12.2009 r.).  Łącznie na wszystkie tegoroczne stypendia przeznaczonych zostanie ponad 2 mln zł.

Dotychczas (w latach szkolnych 2007/2008 i 2008/2009) na unijne stypendia dla szczególnie zdolnej młodzieży z województwa pomorskiego Urząd Marszałkowski przekazał blisko 2 mln zł, za które ufundowanych zostało  480 stypendiów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.