PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne wsparcie dla opolskich fundacji, stowarzyszeń i spółdzielni socjalnych

  • PAP/AH    7 listopada 2017 - 17:16
Unijne wsparcie dla opolskich  fundacji, stowarzyszeń i spółdzielni socjalnych
Za uzyskane od samorządu województwa pieniądze beneficjenci będą mogli zakupić maszyny i sprzęt służący do wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług. Fot. Fotolia

Kwota 12,4 mln złotych dotacji z Unii Europejskiej może trafić do opolskich fundacji, stowarzyszeń i spółdzielni socjalnych, które są zainteresowane rozwojem swojej działalności gospodarczej. Nabór wniosków ogłosiło Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.
Jak poinformowała rzecznik OCRG Katarzyna Kownacka, nabór jest adresowany do tzw. podmiotów ekonomii społecznej, czyli spółdzielni socjalnych, stowarzyszeń czy fundacji prowadzących działalność gospodarczą. Za uzyskane od samorządu województwa pieniądze beneficjenci będą mogli zakupić maszyny i sprzęt służący do wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług.

- Wsparcie można też będzie przeznaczyć na wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych oraz na inwestycje w rozwój zwiększające skalę działalności i zasięg oferty. Najwyższa możliwa kwota wsparcia to 800 tysięcy złotych - informuje Kownacka.

Chociaż dotacje mają wesprzeć działalność inwestycyjną, to wypracowany dzięki nim zysk nie będzie dzielony między wspólników, a ma służyć wspieraniu działalności własnej spółdzielni czy fundacji.

- Chcemy pomóc w działalności podmiotom, których efekty daleko wykraczają poza suche wskaźniki ekonomiczne. Wspólne działanie ludzi jest tu ważniejsze niż zysk, jaki firma osiąga. Nikogo chyba nie trzeba już przekonywać, że dzięki wspaniałej pracy fundacji, spółdzielni socjalnych czy stowarzyszeń stworzono już setki miejsc pracy dla ludzi, którzy wcześniej nie mieli już żadnej nadziei na odzyskanie poczucia własnej wartości. Ich praca to nie tylko cyferki w sprawozdaniach finansowych, ale także przywracanie godności i sensu życia dla osób wykluczonych oraz napęd dla pozytywnych działań na rzecz wielu społeczności i środowisk lokalnych - uważa Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Wnioski od 1 do 8 grudnia będzie przyjmować Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Zakładany termin rozstrzygnięcia naboru to maj przyszłego roku.

Województwo opolskie posiadało w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w nim ponad 160 mln euro. Do tej pory w latach 2014-2020 podległe samorządowi województwa OCRG ogłosiło dwanaście naborów dla firm. Osiem z nich już rozstrzygnięto.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Artmetic, 2017-11-10 01:27:19

    Dotacje unijne z Opolskiego RPO: zajrzyj na stronę Artmetic!