PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne wsparcie na poprawę melioracji i walkę z ASF

  • Polskie Radio    29 września 2017 - 16:36
Unijne wsparcie na poprawę melioracji i walkę z ASF
Jeśli chodzi o spółki wodne wsparcie można uzyskać na zakup nowego sprzętu służącego utrzymaniu urządzeń melioracji wodnych (fot. ilustracyjne: commons.wikimedia.org/Stefan.p21)

− Są dwie grupy docelowe, do których adresowana jest pomoc, wyjaśnia Małgorzata Niemiec - dyrektor departamentu działań inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która przyjmuje wnioski.
Pierwszą grupą są rolnicy, zarówno osoby fizyczne jak i prawne, które są posiadaczami gospodarstwa na obszarze występowania Afrykańskiego Pomoru Świń i prowadzą chów lub hodowlę liczącą co najmniej 300 sztuk.

Kolejną grupą beneficjentów są spółki wodne lub związki spółek wodnych, wówczas kiedy więcej niż połowę członków spółki wodnej stanowią rolnicy posiadający grunty rolne, a spółka została utworzona do wykonywania, utrzymywania oraz eksploatacji urządzeń służących do ochrony gospodarstw członków spółek przed powodzią.

− To wsparcie o istotnym znaczeniu dla rolników z obszarów na których występuje ASF, podkreśla Wiktor Szmulewicz -prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. − Są oni w trudnym położeniu i muszą podejmować decyzje, które pozwolą dostosować warunki w gospodarstwie do wysokich wymagań bioasekuracji lub przestawić się na inną produkcję. Skorzystanie ze wsparcia to właściwie jedyne dla nich rozwiązanie, bo pozwoli im nadal produkować i utrzymać rodziny.

Na co udzielana jest pomoc? 

Pomoc może być udzielona na różnego rodzaju przedsięwzięcia. W przypadku rolników z terenów, gdzie występuje ASF dofinansowanie może być udzielone na ogrodzenie chlewni, a także na utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej, funkcjonalnie związanej z chlewnią.

Jeśli chodzi o spółki wodne wsparcie można uzyskać na zakup nowego sprzętu służącego utrzymaniu urządzeń melioracji wodnych, wykorzystywanych do celów ochrony terenu przed skutkami powodzi lub deszczu nawalnego, w tym będzie można realizować inwestycje polegające na zakupie: ciągników, koparek, rębaków do drewna, kos spalinowych kosiarek, przyczep lub rozwoju oprogramowania oraz zakupie patentów i licencji związanych z wyżej wymienionym sprzętem, przy czym w takim przypadku ten poziom dofinansowania może wynosić nie więcej niż 10 proc. pozostałych kosztów kwalifikowalnych.

Dofinansowanie spółek wodnych, jeśli się weźmie pod uwagę coraz częściej występujące podtopienia, a nawet powodzie, jest zdaniem Wiktora Szmulewicza nakazem chwili. Widać to było niedawno, gdy ulewne deszcze spowodowały, że nie można było rozpocząć w terminie jesiennych prac polowych, a wcześniej w niektórych miejscach nie udało się zebrać zboża.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.