PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne wsparcie ważne dla rozwoju regionalnych instytucji kultury

  • PAP    19 lutego 2014 - 07:46
Unijne wsparcie ważne dla rozwoju regionalnych instytucji kultury

Regionalne instytucje kulturalne, w tym muzea, powinny w większym stopniu korzystać ze wsparcia unijnego - to jeden z wniosków wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w Sierpcu pod Płockiem.
Tematem posiedzenia, które odbyło się we wtorek w Muzeum Wsi Mazowieckiej było funkcjonowanie muzeów regionalnych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego na przykładzie sierpeckiej placówki.

Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych do połowy 2015 r. w Muzeum Wsi Mazowieckiej ma powstać nowoczesne Centrum Kulturalno-Rekreacyjne, m.in. z hotelem i salą konferencyjną.

"Konkluzja naszego spotkania była taka, że inwestycje w kulturę to inwestycje w przyszłość i tożsamość, i że tożsamość narodową można budować za środki unijne" - powiedział PAP przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego Piotr Zgorzelski (PSL).

Zgorzelski ocenił, że Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jest dobrym przykładem wsparcia samorządu regionalnego dla rozwoju tego typu placówek. "To muzeum jest przecież świadectwem kultury ludowej, kultury narodowej" - podkreślił poseł.

Realizowany tam projekt Centrum Kulturalno-Rekreacyjne zakłada m.in. budowę hotelu dla około 150 gości, kompleksu basenów i saun, restauracji oraz sali widowiskowo-konferencyjnej na około 250 osób. Całkowita powierzchnia kompleksu wyniesie ponad 11 tys. mkw. Inwestycja kosztować ma 43 mln zł. Jeszcze w lipcu 2011 r. zarząd województwa mazowieckiego zdecydował, że inwestycja otrzyma 14,8 mln zł wsparcia ze środków Unii Europejskiej.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu powstało w 1971 r. Początkowo działało, jako placówka etnograficzna. Rozbudowywane w kolejnych latach muzeum wraz ze skansenem zajmuje obecnie obszar ponad 60 ha. Znajduje się tam m.in. kilkanaście zagród i budynków, w tym chałupy, wiatrak, kuźnia i karczma. Obiekty te to przykłady typowej zabudowy wiejskiej Mazowsza z XIX i początku XX wieku.

W maju 2008 r. na terenie placówki otwarto nowoczesny kompleks muzealno-wystawienniczy: amfiteatr, budynek wstawienniczy, stajnię i magazyn zbiorów. W czerwcu 2011 r. udostępniono tam do zwiedzania ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą z ponad 100 gatunkami i odmianami drzew i krzewów.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, w którym m.in. kręcone były sceny do filmów "Szwadron", "Pan Tadeusz, "Ogniem i mieczem", odwiedza każdego roku kilkadziesiąt tysięcy turystów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.