PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijny dyrektor odwiedzi Kielce. Marszałek uspokaja: To nie kontrola

  • aw/PAP    1 marca 2018 - 13:14
Unijny dyrektor odwiedzi Kielce. Marszałek uspokaja: To nie kontrola
Adam Jarubas (fot.psl.pl)

Dyrektor generalny ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej (DG Regio) Marc Lemaitre, odwiedzi w przyszłym tygodniu woj. świętokrzyskie. Zaplanowano m. in. spotkanie z samorządowcami poświęcone przyszłości unijnego budżetu.
  • Program wizyty przedstawiono podczas briefingu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.
  • Instytucja jest współorganizatorem spotkania - obok Stowarzyszenia "Rozprawy o Europie" i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Jak podkreślił marszałek Adama Jarubas, wizyta będzie dobrą okazją do dyskusji o programach europejskich oraz o kondycji i przyszłości UE.

- Marc Lemaitre to na co dzień dyrektor generalnej dyrekcji, która będzie miała kluczową rolę w przygotowaniu założeń do unijnego budżetu na kolejne lata. To jest dzisiaj bardzo ważny czas, bo najprawdopodobniej w maju poznamy już szczegóły budżetu - na siedem lub dziesięć lat (…) Chcemy jako region dorzucić swoje "pięć groszy" do tej dyskusji, zwrócić uwagę na potrzeby takich regionów jak Świętokrzyskie, pokazać sukcesy, pewne problemy z wdrażaniem niektórych osi funduszowych - tłumaczy marszałek Jarubas.

5 marca Lemaitre odwiedzi Starachowice, gdzie zapozna się m. in. z realizacją przez miejscowy samorząd - przy wykorzystaniu funduszy UE - projektu modelowej rewitalizacji miasta. 6 marca w Kielcach zaplanowano spotkania w formule dialogu obywatelskiego m.in. z samorządowcami - poświęcone przyszłości budżetu unijnego i polityki spójności, a kolejne - z młodzieżą regionu. Przygotowano prezentacje świętokrzyskich przedsiębiorstw start-up i najbardziej aktywnych szkół zawodowych.

- Chcemy, aby nasz gość zobaczył, co oznacza na co dzień praca u podstaw w ramach funduszy europejskich i chcemy podkreślić nasze potrzeby na nową perspektywę. Ten dialog już bardzo mocno nieformalnie trwa, i przez pryzmat regionów i makroregionów - jak Polska Wschodnia - i w skali całej Unii Europejskiej - zaznacza dyrektor departamentu polityki regionalnej urzędu marszałkowskiego, Grzegorz Orawiec.

Marszałek był pytany, czy przedstawiciel organów unijnych nie jest zapraszany po to, by uspokoić, że Świętokrzyskie prawidłowo wydaje fundusze UE. W ostatnich miesiącach przedstawiciele resortu rozwoju wielokrotnie wskazywali, że woj. świętokrzyskie jest jednym z regionów kraju, które mało efektywnie wydają środki unijne z programów regionalnych.

Jarubas podkreśla, że przedstawiciele samorządu regionalnego średnio raz w miesiącu spotykają się "z wysokimi przedstawicielami" KE, a wizyta w Kielcach dyrektora generalnego ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej jest elementem "świadomej, pragmatycznej działalności" - bardziej związanej z pracą urzędu marszałkowskiego, niż z polityką. Zaznaczono, że wizytę planowano od jesieni ub. r.

- Chcę jeszcze raz zapewnić, że robimy wszystko, aby nie stracić ani jednego unijnego euro. Tak było w poprzedniej edycji finansowej i wierzę, że tak będzie również i teraz- dodaje marszałek.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.