PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijnych pieniędzy już bardzo mało

  • PAP    6 września 2010 - 18:08
Unijnych pieniędzy już bardzo mało

Rok 2011 będzie prawdopodobnie ostatnim rokiem, kiedy będzie można się starać o dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych na lata 2007-2013 - powiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Środków zostało już bardzo mało - wyjaśniła.
Na lata 2007-2013 Bruksela przyznała Polsce ponad 67 mld euro (ok. 276 mld zł), przy czym pieniądze mogą być wydawane do 2015 roku.

W poniedziałek resort rozwoju poinformował, że od uruchomienia programów na lata 2007-2013, co nastąpiło w 2008 roku, z wnioskodawcami podpisano 40 tys. 806 umów o dofinansowanie na kwotę 178,7 mld zł, z czego dofinansowanie z UE wyniesie 125,6 mld zł. Resort wyliczył, że to 47,7 proc. wszystkich środków, jakie UE przyznała Polsce na lata 2007-2013.

- Jesteśmy w takim momencie, w którym mamy zakontraktowanych prawie 50 proc. środków z tego 67-miliardowego budżetu, który Polska ma do dyspozycji. Przydzielonych mamy blisko 80 proc. środków, więc przyszły rok będzie prawdopodobnie ostatnim rokiem, kiedy będą podpisywane umowy - powiedziała Bieńkowska.

- Zostało naprawdę bardzo niewiele środków. Trzeba już przez lupę patrzeć, jeżeli chce się jeszcze z tych pieniędzy skorzystać - oceniła minister.

Wśród programów, w ramach których prawie już nie ma pieniędzy, wymieniła program Infrastruktura i Środowisko. To największy program, z budżetem prawie 28 mld euro (ok. 115 mld zł). Współfinansowane są z niego duże inwestycje infrastrukturalne, takie jak budowa autostrad czy linii kolejowych.

Szefowa resortu rozwoju regionalnego powiedziała, że niewiele pieniędzy zostało też w puli przeznaczonej na wsparcie przedsiębiorstw. Jak wyjaśniła, cieszą się one bardzo dużą popularnością.

- Tam już została resztka pieniędzy. Staramy się je jakoś rozdysponowywać na poszczególne lata, ale to rzeczywiście jest już koniec. Zostało trochę pieniędzy dla przedsiębiorców w regionalnych programach operacyjnych - wyjaśniła.

- Nie ma już pieniędzy ani na inwestycje kulturalne, także w regionalnych programach, ani na te związane z ochroną środowiska, czyli kanalizacje, oczyszczalnie ścieków - dodała Bieńkowska. Zauważyła, że pieniądze są jeszcze w programie Kapitał Ludzki. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-09-07 15:40:08

    Co urzednicy i politycy zrobili z dotacjami ??? "Miales chlopie zloty rog" ? Z innego artykulu - "Około 15 mln 879 tys. zł będzie kosztować kampania reklamowa, w której będą promowane fundusze europejskie". Czy chodzi o to, zeby reklamowac dotacje dopiero wtedy,... kiedy minie juz niebezpieczenstwo, ze ktos niepowolany moglby je dostac ?  rozwiń