PARTNER PORTALU
  • BGK

Urząd Marszałkowski nie przyjął protokołu kontroli CBA

  • PAP/EM    23 marca 2017 - 16:30
Urząd Marszałkowski nie przyjął protokołu kontroli CBA
Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa zapowiadał, że ujawni protokół pokontrolny. (fot. : www.cba.gov.pl)

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego odmówili podpisania protokołu przeprowadzonej w tym urzędzie przez CBA kontroli.
• Zakończyła się trwająca 9 miesięcy kontrola CBA w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim. Biuro badało procedury podejmowania i realizacji decyzji w sprawie wsparcia finansowego udzielanego w ramach RPO.

• Według urzędników wskazane w pokontrolnym protokole obszary nie dotyczą wprost funkcjonowania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

• Jeśli CBA uzna zastrzeżenia za uzasadnione - może te uwagi uwzględnić, wtedy do raportu nanoszone są zmiany i dokument jest wysyłany powtórnie do kontrolowanej jednostki.

• Jeżeli w przypadku jakiejś kontroli okaże się, że doszło do złamania prawa, wtedy nawet bez podpisu kontrolowanej jednostki wysyłane jest zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury.

Funkcjonariusze CBA zakończyli kontrolę, prowadzoną w Urzędzie przez dziewięć ostatnich miesięcy i - według regionalnego samorządu - nie stwierdzili uchybień w jego działaniu. Biuro badało procedury podejmowania i realizacji decyzji w sprawie wsparcia finansowego udzielanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 (RPO).

Szczególnie dotyczyło to czterech projektów, których beneficjentem jest woj. śląskie, ale CBA badało również dokumentację obejmującą inne realizowane projekty, które otrzymały wsparcie z RPO oraz przygotowaną przez Urząd dokumentację służącą do ogłoszenia kilkudziesięciu naborów np. z obszaru transferu technologii, rewitalizacji, środowiska itp. Łącznie przekazano funkcjonariuszom materiały zgromadzone w 19 tomach akt, na 56 płytach CD i pen drive - podało w opublikowanej w czwartek informacji biuro prasowe Urzędu.

"To pokazuje jak rozległy był zakres badania i jakiego wymagał zaangażowania czasowego i osobowego. Na podstawie zgromadzonego materiału nie stwierdzono uchybień i nieprawidłowości w funkcjonowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego" - wskazało biuro prasowe.

"Ze względu na fakt, że wskazane w protokole obszary nie dotyczą wprost funkcjonowania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego protokół nie został podpisany przez kontrolowanego. Treść protokołu stanowi jednak przesłankę do podjęcia przez Urząd czynności kontrolnych przewidzianych w procedurach wdrażania RPO" - powiedziała rzeczniczka marszałka Marta Paluch.

Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa zapowiadał w poniedziałek, że ujawni protokół pokontrolny. Nie wiadomo jeszcze kiedy to nastąpi.

Protokoły z kontroli CBA trafiły do urzędów marszałkowskich tydzień temu. Marszałkowie mieli do czwartku czas na wniesienie do nich ewentualnych zastrzeżeń. Jak powiedział w czwartek Temistokles Brodowski z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA, szef Biura - jeśli uzna je za uzasadnione - może te uwagi uwzględnić, wtedy do raportu nanoszone są zmiany i dokument jest wysyłany powtórnie do kontrolowanej jednostki. Wówczas marszałkowie mają kolejny tydzień na podpisanie protokołu.

"Podpis lub jego brak nie wstrzymuje naszych dalszych kroków. Jeżeli w przypadku jakiejś kontroli okaże się, że doszło do złamania prawa, wtedy tak czy inaczej wysyłamy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury" - zaznaczył Brodowski.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.